Společnost Panství Bechyně nabídla již před rokem radnici rybník Trubný výměnou za pozemky nedaleko od něj. Vedení města se společností dlouho jednalo, nicméně nakonec zastupitelé na návrh nepřistoupili.

„V současné době by byl rybník velkou finanční zátěží. Proto jsme prozatím záležitost zamítli," zdůvodnil místostarosta Jiří Beneš.

Pozemky za rybníkem jsou lukrativní a mohly by sloužit jako stavební parcely. Trubný je naopak zabahněný a nevede do něj přítok. Jen jeho vybudování by bylo značně nákladné. Proto radnice přišla s návrhem, jak společnou záležitost vyřešit.

„Za rybníkem u sídliště Písecká vlastní město i Panství trojúhelníkový pozemek, který není k užitku. Chtěli jsme vyjít vstříc v řešení parcel. Nabídli jsme variantu, že by se udělalo alespoň vyrovnání plochy, čímž by vznikly stavební parcely. Toto řešení ale Panství podmínilo tím, že by se musel vyřešit přítok vody do Trubného. Podle mých informací by za jeho vybudování město zaplatilo odhadem jeden a půl milionu," dodal místostarosta Beneš.

Část parcel by tak sice patřila městu a část Panství, ale oba vlastníci by je mohli alespoň smysluplně využít.

„Všechny varianty, se kterými město přišlo, byly od Panství podmíněné vybudováním přítoku. Stavební parcely by byly dobrým řešením," sdělila svůj názor Anna Hrušková, vedoucí majetkového a právního odboru.

Rybník Trubný nutně vlastní přítok potřebuje. Prozatím do něj natéká jen dešťová voda. Variantou by bylo svést do něj vodu ze sídliště 9. května a z lokality U Studen. Na akci ale chybí peníze. „Rybník tvoří důležitou součást při vjezdu do města. Bytenes alespoň vyčistil a posekal hráz, i když není v majetku města," dodal Jiří Beneš.