Hlavním cílem projektu Czech Point (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál) je vytvoření sítě poboček, kde budou moci občané, podnikatelé a firmy získávat veškeré údaje, opisy, výpisy, informace, které jsou uvedeny v centrálních veřejných evidencích. Tedy z katastru nemovitostí, obchodního, živnostenského a trestního rejstříku. Tento ověřený výstup se stává veřejnou listinou.

Czech Point v létě

Předpokládané zahájení projektu Czech Point na jarní měsíce se ovšem protáhne do června.
„Momentálně o tom jednáme. V této době je občanům k dispozici centrála Jihočeské hospodářské komory v Českých Budějovicích, jednotlivé oblasti zahájí svou činnost v průběhu června,“ řekl Deníku přímo z krajské porady Jihočeské hospodářské komory Zdeněk Švarc z táborské pobočky. Nastínil, že první službou Czech Pointů bude komunikace se živnostenskými a obchodními rejstříky, následně se poskytované služby rozšíří o výpisy z trestních rejstříků. „Pracovníci budou kompetentní říci, zda záznam v trestním rejstříku je či není, konkrétní informace ale podávat nesmí. Služby spojené s katastrem nemovitostí přibydou až koncem roku, jelikož se vyskytlo jisté technické zpomalení v tomto směru,“ doplnil Švarc čerstvými informacemi ze zasedání komory. Do konce roku 2007 by tedy měly pobočky poskytovat plnou škálu nabízených služeb. Cena za jednu stránku všech jmenovaných výpisů je jednotná, 50 korun.
„My jsme se sami přihlásili do zkušební fáze projektu, který probíhá na téměř čtyřiceti radnicích. Musíme ale vyčkat na legislativní změny a příští rok rádi zrealizujeme dlouhodobou myšlenku „jednoho místa“, kde bude zaměstnán jeden pracovník a veškeré dokumenty, výpisy a tak dále se budou vydávat zde,“ sdělil tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.
Soběslavská radnice také čeká na postoj státu. Stávající právo totiž neumožňuje radnicím vydávat některé výpisy. „Nápad „jednoho místa“ je účelný, vše záleží na postoji státu,“ uvedl tajemník Radek Bryll.