Na trasy směřující z Tábora do všech čtyř světových stran se jezdci vydali na jaře a s podzimem za prvním ročníkem charitativní akce Apla jede již je vidět pomyslnou tečku.

„Hlavní myšlenkou této sportovní akce byla propagace problematiky autismu a morální i finanční podpora pro klienty naší organizace," přibližuje význam ředitelka Aply Ema Bartošová.

Štafety se zúčastnili desítky lidí z řad příznivců organizace, ale také sportovci nebo politici. Do pedálů šlápla například mistryně světa v dráhové cyklistice z roku 2013 Jarmila Machačová, nechyběli aktivní cyklisté jako starosta Tábora Jiří Fišer nebo hejtman Jiří Zimola. Stranou nezůstali ani umělci, ty zastoupil táborský akademický malíř Teodor Buzu.

„Když člověk maluje, dostane se do lidské hloubky, a taky jsem měl několik žáků s různým postižením, takže vím, co to znamená. Když jim člověk nemůže pomoci jinak, tak je dobré alespoň ukázat, že takové problémy existují. Aby o nich lidé trošku přemýšleli," zdůvodňuje svou účast Teodor Buzu, jenž našlapal téměř 15 kilometrů a pro Aplu kromě „důkazních" fotografií namaloval z cesty i obrázek.

,,Když člověk nemůže pomoci jinak, tak je dobré alespoň ukázat, že takové problémy existují. Aby o nich lidé trošku přemýšleli."Teodor Buzu, malíř

Ke konci října všichni jezdci dohromady ujeli 2319 kilometrů, čímž se zatím zasloužili o 9883 korun. Podmínkou bylo ujet 12 kilometrů.

„Účastníci se dostali téměř do všech koutů naší republiky od Plzně přes Šumavu až po Ústí nad Labem a rozjeli se i za hranice do Rakouska či Itálie. Každý, kdo štafetu obdržel, měl deset dní na to, aby kilometry ujel, pak štafetu předal dál a nám zaslal fotografii a informaci o své jízdě," přibližuje pravidla Ema Bartošová s tím, že fotogalerii najdete na webu aplajede.cz, kde se dozvíte i něco více o autismu a také, jak Aple přispět na sbírkový účet. Vybrané peníze poslouží k financování terénní služby rané péče pro děti s autismem do sedmi let věku.

Jak ředitelka dodává, zajímavostí ze štafety nebylo málo. Někdo například pro nedostatečné technické zabezpečení zvolil místo dvou kol dvě nohy a štafetu běžel, čímž za porušení pravidel dobrovolně zaplatil pokutu. Někteří jízdu spojili s darováním krve, a připsali si tak další dobrý skutek, jiný dostal během cesty do jazyku žihadlo, ale i tak jízdu dokončil, Teodora Buzu zase brzdilo nevalné počasí.

„První ročník štafety se nachýlil ke konci a my bychom rádi poděkovali všem, kteří se zapojili, a udělali tak něco nejen pro sebe, ale i pro druhé. Tímto svým počinem podpořili děti s autismem a jejich rodiny, kterým pomáháme," vzkazuje Ema Bartošová.