Osm amatérských cyklistů se v sobotu dopoledne postavilo na trať šestého ročníku závodu do vrchu v Bechyni. V boji o nejlepší čas je od mlýna u horního jezu čekalo zdolání 400 metrového kopce s převýšením 42 metrů. Všichni soutěž brali s humorem. Vítězství nechávali na rozhodnutí štěstí.

„Jde o malý závod a vznikl celkem spontánně. V hospodě u jednoho piva jsme s kamarády přemýšleli, co udělat nejen pro cyklistickou veřejnost. Shodli jsme se na tom, že nemá cenu plánovat velkou akci, ale že by stálo za to zorganizovat tenhle krátký závod. Přitom je ale zajímavý. Na malé vzdálenosti je velké převýšení,"popsal vznik soutěže za pořadatele Ivo Kovářík.

Jen kategorie mužů

Poznamenal, že akce patří ke komornějším a každý rok se na ní sejde přes deset cyklistů. Loni se do tří kategorií zapsalo celkem šestnáct sportovců. Letos se ale podařilo obsadit jen kategorii mužů.

Do cyklistického dresu se pro tuto příležitost oblékl i šedesátiletý Antonín Wágner. „Na závod jsem speciálně netrénoval. Na kole jezdím aleceloročně. Trasy si vybírám podle toho, kolik kilometrů chci ujet. Nejlépe se mi jezdí kolem Veselí nad Lužnicí," řekl před startem s úsměvem Antonín Wágner, který se aktivně zapojil do pěti ročníků. Jeden musel ze zdravotních důvodů vynechat.

Přestože závod do kopce vyžadoval soustředění a vzepětí všech sil, nebyla na nikom znát únava. „Mně se jelo dobře. Cyklistiku mám rád a tohle je taková sranda," sdělil v cíli Petr Švadlena, kterému trať nebyla cizí. Přesto na kopci cítil bolest svalů.

Mezi fanoušky se přiřadila i loňská vítězka z kategorie žen Jana Albrechtová. Závodění si nerozmyslela ani když věděla, že by první místo ve své kategorii měla jisté. Jiná žena se do soutěže nepřihlásila. Jak řekla, šetřila síly na nedělní téměř padesátikilometrový závod Tour de Bechyně. „Trochu mi to bylo líto, ale příští rok pojedu," slíbila.