"Jedu už třetí rok, opravdu si myslím, že to má smysl," řekl Deníku Jiří Říha z Plzně poté, co zpocený dorazil na Žižkovo náměstí. Ráno s dalšími kolegy vyrazil na cestu z Pelhřimova, vzali to přes Chýnov, kde o drogách poučili děti na základní škole, v Táboře se setkali s místostarostou a odpoledne zamířili ještě do Písku.

"Tábor je jedním z 36 měst, které chceme projet. Na cestě jsme od pondělí, končit budeme příští pátek v Praze," vysvětlil mluvčí projektu Vlastimil Špalek. Trasa je dlouhá přes 1200 kilometrů av sedle je vždy pět až deset cyklistů, kteří sami žijí život bez drog. Denně ujedou 1200 kilometrů.

Už devátý ročník pravidelné protodrogocé kampaně spojenou se sportem chce ukázat na to, jak moc jsou děti, rodiče i učitelé neinformovaní o drogové prevenci. "Naším cílem je zvýšení drogové gramotnost, hlavně ve školách," řekl Špalek. "Máme několik týmů. Jeden jede na kole, další po městech rozdává letáky a informační brožury a třetí tým tvoří lektoři, kteří přednáší ve školách," vysvětlil Špalek, jak celá akce probíhá.

"Na kole nás jede vždycky pět až deset, záleží, kdo jak může, kdo jak má dovolenou," poukázal Říka na to, že se jedná o akci dobrovolníků, kteří si kvůli ní berou každý rok v práci volno.

V Táboře skupinu přivítal a přijal místostarosta Emil Nývlt a místostarostka Olga Batslová. Oběma se projekt zalíbil. "Na příští rok, až bude julilejní desátý ročník, tak bychom určitě mohli něco domluvit a připravit veřejnou akci pro děti i rodiče," řekl Nývlt. Společně s Bastlovou podepsal prohlášení o postoji k řešení problematiky drog, které s sebou v tubě skupina veze. V pátek v Praze, kde bude celá akce zakončena, ho předají do Senátu, který nad akcí letos poprvé převzal záštitu.