Hodiny ale možná nejsou tak důležité, jako účast na jednání, kde se rozdělují miliony, rozhoduje o investičních akcích a prezentují názory a potřeby voličů. „Podle mne je ale důležitější, aby byli v terénu mezi lidmi," míní například Marcela Basíková z Tábora. Přesto s tím „svým" zastupitelem v kontaktu není.

My jsme jim docházku jako ve škole oznámkovali. Nejhůř dopadla ODS, které se na vysvědčení objevila dokonce jedna čtyřka. Nejlépe si vedly ČSSD a dvoučlenné Jinak!

Za loňský rok se zastupitelé setkali desetkrát, z toho devětkrát v řádně naplánovaném termínu, jednou mimo schválené termíny.

Zatímco ČSSD a Jinak! za celý rok neskolily ani nemoci a ani pracovní povinnosti, jedinou jedničku pro ODS dokázala „vychodit" pouze Simona Žirovnická.

Na druhou stranu spektra se od Simony Žirovnická zařadila její stranická kolegyně Hana Randová: jako jediná ze zastupitelů chyběla během roku třikrát, čímž je její docházka je nejhorší a 70% účasti si vykoledovala čtyřku.

Hana Randová chyběla na pondělním zasedání a včera měla nedostupný telefon. Za docházku ODS se vyjádřil šéf klubu Jaroslav Zvěřina.
„Docházku řešíme jen v případě, že je účast nutná z vyšších politických důvodů," říká Zvěřina s tím, že „vyšší politické důvody" jsou takové, kdy je šance, že by opozice něco prohlasovala a záleží tak na každém hlasu.

„To se ale loni nestalo, a tak není třeba honit lidi na zastupitelstva, kde nás koalice válcuje a oni by tam jen koukali."

Jaroslav Zvěřina dodal, že Haně Randové, která v roce 2010 neobhájila post starostky a poté začala pracovat v Praze na ministerstvu životního prostředí, navrhovali, aby složila mandát a ze zastupitelstva odstoupila. Na takový návrh ale nekývla.

Aktivita by se dala měřit i diskuzí. Hodně bodů by jí získali Šedivý, Dědič, Žirovnická, Petrová i Tuháček. Zvláštní a tedy nesrovnatelnou roli hrají starosta nebo místostarostové, kteří předkládají materiál a někdy i odpovídají na dotazy. Body by nezískali Škrdletová, Novotná, Pečmanová, Tenkl, Kasl či Gucko. Ti slyšet nebývají.

Největším mluvkou je Josef Válek z Bechyně

hlasované desítky spisů či naopak argument ke každému bodu programu a docházka na výbornou. I tak může vypadat práce zastupitelů ve městech na Táborsku.

Deník proto zmapoval, kdo z vedení měst se bude řadit v docházce ke šprtům a kdo k záškolákům. Přinášíme přehled, kteří zvolení politici hlasují poctivě a kdo většinu rozhodování propásl.

Jediným zástupcem KDU-ČSL v bechyňském zastupitelstvu je Lenka Bakulová. Účastnila se poloviny z deseti zasedání. Mezi svými patnácti kolegy tedy nejméně rozhodovala o dění ve městě. Hned po ní obsadil příčku Miroslav Beneš (TOP 09) se čtyřmi absencemi.

Naopak k největším šprtům se řadí Miroslav Dynda (ODS), Pavel Houdek (ČSSD), starosta Jaroslav Matějka (SNK Evropští demokraté), Miloš Sedlák (KSČM) a Josef Válek (KSČM). Ti si nenechali ujít jediné zastupitelstvo. Pokud nezapočítáme starostu, který obvykle jednání vede, Josef Válek má prvenství i jako největší „mluvka".

Mají záškolačku

I v Plané nad Lužnicí sedí ve sboru města patnáct zastupitelů. Největší záškolačkou je v tomto případě Helena Hýnová (Nezávislí 2006). Ze sedmi zasedání byla přítomná pouze jedinému. Druhou příčku obsadila Eva Benešová (ČSSD). O budoucnosti Plané rozhodovala třikrát.
Bez absence je starosta Jiří Šimánek (ODS), místostarosta Jiří Rangl (Zdravá Planá), Tomáš Voráček (ODS) a Josef Drtina (ODS).

Při prvním pohledu na docházku jednadvaceti veselských zastupitelů by se dalo konstatovat, že jsou pilní jako včelky. Pokud pomineme starostu Jaromíra Nováka (ČSSD) a místostarostu Václava Matějů (TOP 09), kteří nevynechali ani jedno ze sedmi zasedání, můžeme k pomyslným šprtům přiřadit i dalších šest jejich kolegů. Jmenujme například Milana Pouchu (ČSSD), Miladu Pouchovou (ČSSD) nebo Pavla Fejtla z KSČM.

Po jedné absenci má osm zastupitelů: například Václav Průcha (ČSSD), Rudolf Adámek (ČSSD), Michal Bláha (ODS), nebo Vít Rada z SNK – Sport pro město. Pětkrát se na jednáních podíleli Jan Marcilis (ODS, Karel Zelenka (SNK-Sport pro město) či Petr Vach (KDU-ČSL).

Polovina s nulou

Většina z patnácti zastupitelů se může pochlubit tím, že se loni zúčastnili všech sedmi svolaných zasedání v Mladé Vožici. Patří mezi ně František Dobeš, František Smrčina či Vladimíra Mezerová, všichni Nezávislí 2010. Jednou vynechal František Pistulka (Nezávislí 2010), Miroslav Smažík (Nezávislí 2010) a František Valenta (ČSSD). Nejvíce krát, dvakrát, chyběl Pavel Bartůněk (Nezávislí 2010) a Luboš Vávra (ODS).

Patnáctka chýnovských zastupitelů si dala během minulého roku záležet, aby na pěti zasedáních příliš nechyběla. Největším záškolákem byl pouze Libor Kuchař (SNK). Chyběl třikrát z pracovních důvodů, neboť je zaměstnán v zahraničí. Plnou docházku dodržel Milan Rada (STAN), Tomáš Hes (ODS), Václav Jelínek (ODS). Jednu absenci má Josef Musil (ODS) a ještě o jednu více Kateřina Bednářová (SNK).
Soběslavský tajemník Radek Bryll odmítl docházku tamních zastupitelů Deníku poskytnout.