Ani jsem nečekal, že přijde tolik lidí, liboval si starosta Smilových Hor Josef Dvořák. Na středeční sázení stromků se totiž dostavilo 25 nadšenců z řad mladých lidí i neziskových organizací z širokého okolí.

Alej mladých javorů tak vyrostla během několika hodin. Kromě plánované výsadby u silnice z Františkova do Smilových Hor se ve středu podařilo zasadit i stromky směrem k Malému Ježovu.

"Stromy do krajiny patří a my bychom chtěli osadit celé Smilovy Hory,“ prohlásil starosta na uvíranou všem příchozím, kteří se před samotnou výsadbou sešli v bývalé smilohorské mateřské škole.

K obnovení aleje došlo v rámci projektu Péče o krajinu. Ten ve spolupráci s obcí připravilo občanské sdružení MAS Krajina srdce.
„Jde o první podobnou akci v rámci projektu, který je jinak převážně zaměřen na semináře pro zemědělce, které učí, jak by měli ekologicky hospodařit. Projekt je hrazen z Evropské unie, peníze na stromky se nám ale podařilo získat ze sponzorských darů,“ vysvětluje předsedkyně sdružení Monika Hienlová.

Za peníze z Unie se mládež mohla účastnit také mezinárodních konferencí. Aby měla i nadále dvěře k mezinárodním projektům otevřené, muselo se sdružení zavázat k tomu, že do roka uspořádá alespoň jednu krajině prospěšnou věc.
„Už jsem byl na výměně mládeže v Polsku. Moc se mi tam líbilo a rád bych jel znovu.

Nejsem tady ale jenom kvůli tomu. Sázení stromků mě baví a rád pomůžu,“ říká šestnáctiletý Jindřich Zřídkaveselý z Mladé Vožice.
Celá akce by se neobešla bez skvělé spolupráce s obcí Smilovy Hory. „Starosta dokonce zajistil kolíky a my díky tomu mohli nakoupit daleko více stromů,“ pokračuje Monika Hienlová.

V krajině okolí Smilových Hor tak brzy přibude celkem 80 javorů a 200 lip. Následnou péči o ně zajistí obec prostřednictvím pracovníků dotovaných úřadem práce.

„Nechceme zůstat jen u tohoto čísla. Rádi bychom obnovili i třešňovou alej z Františkova do Radostovic a kolem lesů, kde dříve rostli kaštany vysadit vysokokmenné jabloně, které tak přes zimu zajistí i potravu pro zvěř,“ prozradil Josef Dvořák.

Stromů u silnic v posledních letech bohužel ubývá. Silničáři často stromy kvůlu špatnému zdravotnímu stavu kácí, nové ale nepodsazuje. Díky nadšencům a dobrovolníkům mají však aleje šanci opět krášlit krajinu.