Různé soutěže, hledání knih v knihovně, čtení i stezka odvahy čekala na dvanáct odvážných čtvrťáků ze Základní školy v Plané nad Lužnicí. Aby děti mohly zůstat přes noc v knihovně, musely předtím správně vyplnit úkoly, které se týkaly nejen pohádek dánského autora Hanse Christiana Andersena, jemuž je noc zasvěcena, ale musely také znát dílo spisovatelky Petry Braunové.

„Dvanáct dětí je takové každoroční průměrné číslo. Zájemců je na začátku vždycky více. Konečný počet se však ukáže až podle toho, jak kdo zvládne zadané úkoly," vysvětlila vedoucí knihovny Václava Vyhnalová, která s dětmi mezi knihami také nocovala.

Aby neposedné žáky podařilo lépe zabavit, rozdělily je knihovnice do dvou skupin. Jedním z jejich úkolů bylo podle šablony vytvořit vystřihovánky z papíru. „Hans Christian Andersen byl pověstný, že trávil hodiny právě vymýšlením složitých skládanek z papíru. Dětem tím chceme ukázat, že detektiv, na něhož si při této akci hrají, musí být hodně trpělivý," poznamenala Václava Vyhnalová, která s dětmi hrála tichou poštu a Člověče, nezlob se.

Hledali v katalogu

A protože se celá akce odehrávala v knihovně, nemohlo samozřejmě chybět ani vyhledávání různých publikací v katalogu. „Vybrali jsme pro ně takové knihy, které si myslíme, že jsou pro ně zajímavé. Myslíme si, že už jsou dost velcí, aby se v knihovně orientovali sami. Zábavnou formou se zde seznamují s vyhledáváním knih a s katalogem. V poslední knížce dostanou zprávu o tom, co je čeká dál," popsala vedoucí knihovny s tím, že další program se bude odehrávat venku.

Ještě předtím si děti musely připravit pelíšky. Spacáky, karimatky a polštáře si ustlaly mezi regály s knihami. „Moc jsem se těšila, až tu budu spát. Všechny věci jsem si balila sama," řekla Natálie Farová z Plané nad Lužnicí poté, co si našla své místo ke spaní. Dodala, že jako častou návštěvnici knihovny ji nejvíce bavila hra, kdy knížky vyhledávali v katalogu. „Jen mám trošku strach, co se bude dít venku. Možná půjdeme na stezku odvahy," svěřila se.

Návštěva Pohádkovníku

Za chvíli už tři knihovnice vedly dvanáctku čtvrťáků ven. První zastávkou byl strom liliovník tulipánokvětý vedle školy, kterému neřeknou jinak než Pohádkovník. U sebe má kámen i s pamětní deskou. „Předchozí jsme vysadili u příležitosti výročí 200 let narození Hanse Christiana Andersena, ale asi o dva roky později nám ho zničili vandalové. Pak jsme dostali nový," upřesnila historii Pohádkovníku Václava Vyhnalová. Až strom vyroste, budou moci nejen děti obdivovat jeho listy ve tvaru tulipánu.

Stezka odvahy samozřejmě nechyběla. Děti se za tmy vydaly do míst, kde dříve bývalo dětské oddělení. Hned za dveřmi se potkaly s čarodějnicí. Kromě toho hledaly a všichni našly i tajemnou postavu večera – Hanse Christiana Andersena schovaného na faře. Spisovatel se pak s nimi odebral zpátky do knihovny. Spánek děti přemohl až v pozdních hodinách.