Dětské ruce modelují z barevné hmoty hada. Ocásek padá. Nejdřív se rozhlédnout, jestli se někdo nedívá a šup s ním do pusy. Nebojte se, nic se neděje. Tahle modelína je jedlá!

„S výrobcem čokoládové modelíny jsem se setkal na nějakém veletrhu. Moc se mi ten nápad líbil a i spolu jsme si lidsky padli do noty,“ vzpomíná na své první setkání s novinkou na trhu cukrovinek, nebo spíš výtvarných pomůcek, Josef Pluhař.
A protože je tento majitel dvou cukráren na Táborsku veselou kopou, napadlo ho, že by pro své dětské zákazníky připravil s čokomodelínou zábavné dopoledne.

„Takovou předskokanskou malou akci jsme uspořádali v obchodním domě Dvořák. Tu velkou ale chystáme na příští týden v cukrárně U Josefa v Sezimově Ústí. Děti budou modelovat o ceny. Všichni účastníci dostanou modelovací hmotu samozřejmě zdarma a všichni také postoupí do celorepublikového finále, které v tuto chvíli rozjíždí výrobce této modelíny,“ doplnil Josef Pluhař.
Novinka pochází z české kuchyně. I to se na nápadu s čokoládovou modelínou táborskému podnikateli hodně zamlouvá. Hned při první „ochutnávce“ v obchodním domě nadchl také nejen děti, ale i jejich rodiče.

„Strávili jsme v obchoďáku moc příjemnou hodinku. Děti z toho byly nadšené. Nakonec, kdo to kdy viděl, abyste si mohla při modelování naprosto bezpečně olíznout prsty a ještě si při tom pochutnat,“ netají nadšení Zbyněk Langer. Jeho čtyřletá dcera Sabina skončila se svými dílky – krokodýlem, beruškou a klaunem na druhém místě a odnesla si domů kromě zážitků ještě plyšáka.

„Vzhledem k tomu, že občas děláme něco pro táborský stacionář, pro děti a dospělé s mentálním postižením Klíček, uvažujeme i o tom, že bychom něco podobného uspořádali také pro jeho klienty. Oni se umí velmi dobře výtvarně realizovat a mohlo by to být pro ně zajímavé,“ uvažuje mecenáš, který mimo jiné nabídl i táborskému sdružení Fest 2004 umístění sbírkových pokladniček pro Aniku a Adélu, dvě děvčátka s postižením, ve svých provozovnách.
„Původně jsem myslel, že obě akce,

ak modelování z čokoládové modelíny pro děti, tak zahájení sbírky nějak spojím. Bohužel se nepovedlo skloubit termíny,“ zalitoval Josef Pluhař.

A tak je třeba do sezimoústecké cukrárny U Josefa přijít alespoň dvakrát. Své ratolesti sem na tvořivé dopoledne přiveďte hned příští sobotu a peníze na pomoc děvčátkům, které se staly tvářemi benefice Velikonoce s Jesusem, sem můžete do kasiček nosit od 21. března.

Čokomodelína. Složení: mléčný a kakaový prášek, rostlinné tuky a oleje (do 35%), cukr, vanilka, glukóza, sojový lecitin, laktóza, barviva
– je určena na hraní dětí, ale i na výrobu čokoládových ozdob na dorty, výrobu vánočních ozdob
a podobně
– trvanlivost modelíny je 12 měsíců
– vzniklé skvrny lze odstranit běžným způsobem
– je vhodná také do základních a mateřských škol, hrát si s ní mohou děti od tří let.