Na otázku odpovídá ředitel Úřadu práce v Táboře Pavel Kaczor:,,Jestliže hledám zaměstnání a v dané chvíli jej nemám, anebo mám jen takové, z něhož má měsíční odměna v hrubém nepřesáhne 4600 korun. Nepodnikám, nestuduji v prezenčním studiu (pokud ovšem mohu doložit alespoň 12 měsíců výdělečné činnosti podložené dobou důchodového pojištění, pak se zaevidovat mohu) a nejsem invalidní v 3. stupni, kdy ani s výjimkami nejsem schopen práce.
Nejčastější jsou v praxi samozřejmě situace, kdy člověk ztratí zaměstnání nebo ukončí podnikání či školní vzdělávání. Tam je logické, že by měl stát dočasně pomoci toto období nějak překlenout a pomoci s nalezením nějaké vhodné práce. Do evidence ÚP doporučuji se přihlásit do tří pracovních dní po ukončení zaměstnání."

Ačkoli úřady práce fungují už z počátku 90. let, kdy lidé poprvé začali přicházet o práci, dodnes úřednice zvedají telefony a odpovídají na řadu dotazů volajícího, jenž se v této situaci ocitl poprvé v životě.

S ředitelem táborského úřadu Pavlem Kaczorem jsme připravili miniseriál nejčastějších dotazů.
„Pokud se nyní v legislativě něco mění, tak jsou to úpravy drobné a ne tak časté, neboť základní koncepce platí už dlouho. Přesto nám ale lidé často volají, protože řada se do takové situace dostane poprvé,. Pak jsou další, kteří sice už nějakou zkušenost mají, ale nejsou si jistí, jestli platí stále stejné podmínky jako třeba před pěti lety," upřesňuje ředitel Pavel Kaczor.
Největší změny přišly s roky 2004 a 2012, kdy na úřad práce přešly všechny agendy nepojistných dávek, k těm například patří podpora člověka v nouzi. Úřad práce se tak stal jednotným výplatním místem všech podobných dávek. Dnes už ale dávková oblast převýšila oblast nezaměstnanosti a zaměstnává více úředníků, přesto úřad dál nese ve svém názvu odkaz na své prvotní poslání – práci.
Pavel Kaczor vidí do všech čísel a optimisticky vyhodnocuje, že počet lidí v evidenci nezaměstnaných mírně ubývá. Kolik jich za březen přibylo a ubylo, bude jasné až na začátku příštího týdne.
Pokud se někdo ocitne bez práce, měl by se co nejrychleji se zaevidovat.
„Nahlásit by se nám měli do tří pracovních dnů, není to povinné, ale když se přihlásí pozdě, už za ten první měsíc, kdy je bez zaměstnání, nedostane podporu a bude mít mezi posledním příjmem a první podporou měsíční prodlevu," doporučuje Pavel Kaczor.