Vodu čistí všichni

V České republice začnou platit směrnice Evropské unie, které zpřísňují podmínky pro nakládání s odpoadními vodami.
Do konce roku 2010 musí být všechna města nad dva tisíce obyvatel vybavena kanalizací a odpovídající čističkou odpadních vod (ČOV). Podle odhadů si akce na jihu Čech vyžádá 1,14 miliardy korun. A jelikož v Bruselu zatím nikdy neprošel žádný vodohospodářský projekt, vodárenský svaz zřejmě doporučí starostům, aby o případné dotace žádali Brusel samostatně.

Kvantita neznamená výhru

Jistebničtí patří do sledované skupiny, přesto řeší zcela opačný problém. Na necelou tisícovku občanů mají čtyři ČOV a podle starosty Vladimíra Maška to není žádná výhra. „Je to nevýhoda hlavně z hlediska nákladovosti. Financujeme čtyři kompletní pracoviště a jen za energii dáme ročně tři sta tisíc. K tomu mzdy, platby za vzorkování, údržbu a další,“ upřesnil. Na začátku 90. let sice projekt navrhoval jednu větší čističku, ale tehdejší zastupitelstvo se raději vydalo cestou čtyř. „V budoucnu by bylo ideální stahnout připojení na jednu, navíc čističky do zastavěných zón ani nepatří. S normou EU jsme sice v souladu, ale spokojeni nejsme. Navíc potřebujeme vybudovat nové kanalizace v některých osadách,“ doplnil včera Mašek.

Chýnov potřebuje 2,8 milionu

Chýnovští mají čističku od roku 1992.
„Vzhledem k tomu, že slouží už nějaký čas, máme požádáno na Ministerstvu zemědělství o grant na intenzifikaci této čistírny odpadních vod. Před dvěma lety jsme dokončili čističku v Kloužovicích, což je místní část,“ naznačil radní Josef Musil. „Chýnovská čistírna se bude doplňovat o jednu zónu, jde o osazení druhé jímky a nový kalojem, plus potřebná technologie, jako potrubí a další věci. Pro tuto investici potřebujeme asi dva miliony osm set tisíc, zatím nevíme kolik z grantu dostaneme. Čekáme na jeho výsledek,“ doplnil místostarosta Jan Pistulka.
Provoz obou čističek si vyžádá ročně 1,76 milionu korun.

Planá čistí v Táboře

„Planá je součástí Vodárenské společnosti Táborska, jsme napojeny na táborskou kanalizační síť. Tímto způsobem má město zabezpečenou údržbu, čištění a správu kanalizace,“ upřesnil tajemník radnice Antonín Koliha.