Za vraždu ve stadiu přípravy. Měl si ji objednat u tří mladíků z Fišlovky v Lužnické ulici, kterým za likvidaci přítelkyně měl nabídnout třicet tisíc korun.

Tento táborský Don Juan si po soudních líčeních může připsat přívlastek kat obhájců. Od doby červencového zatčení už bude mít přiděleného čtvrtého. To se jen tak nikomu nepovede. Když se se svým třetím přímo v soudní síni rozešel, líčení okamžitě skončilo a soudce se nedostal k projednání žádosti o propuštění z vazby. O té pak na základě stížnosti Františka Laláka jednal vrchní soud.

První pracovní den letošního roku se František Lalák opět nadechl svobody. Zbavil se vazby, dnes ho ale čeká ortel o vině či nevině, o vězení či osvobození.

Tvrdíte, že jste nevinný, co tedy vidíte za vaší vazbou?
Já jsem nic neudělal, ti šmejdi feťácký ze mě udělali vraha. Z člověka, který nedá zvíře na jatka, přítelkyni jsem nejednou zachránil život, když se dusila. Myslím si, že jsem nepohodlný policajtům, furt jsou proti mně. Pětkrát denně mi kontrolují auto, dávají mi botičky a pokuty. Protože jsem se zastal bezdomovce. Taky jdou proti mně kvůli mému majetku, exekutoři zjistili, že jsem majetný člověk, že mám stavební parcely. Chtějí mne okrást a zničit, aby se mě zbavili. Jsem nebezpečný ze závisti, nadávali mi do panchartů a blbečků.

Do soudní síně jste z vazby přijel v dost špatném psychickém stavu, to tam s vámi tak špatně zacházeli?
Zpočátku jako ke všem jiným obviněným, to znamená podle předpisů. Ale potom zjistili, že jsem fakt nic neudělal, že jsou to intriky, tak mi bachaři fandili. Říkali, že musím jít domů, protože vidí, jak se s přítelkyní máme rádi. Ona tam za mnou furt jezdila. Nevěřili, že by mohla být poškozená a jako zavražděná mi vozit balíčky, prát mi oblečení a starat se. Jednou přišel bachař a povídá: Pane Lalák, máte tu dopis od té vaší zavražděné. Dělali si z toho srandu, nikdo tomu nevěřil. Ti tři v Táboře po mně chtěli jen peníze.

Proč jste vyháněl jednoho obhájce za druhým, které vám soud přidělil?
Prosím vás, vždyť ti obhájci ex offo na vás kašlou! Dostanou od státu peníze a je jim jedno, jestli dostanete dvacet nebo deset let. On přišel do vazby a řekl: Pane Lalák, vy jste nic neudělal, vy půjdete stoprocentně domů. No, a u soudu mě nepustili a on řekl: Vidíte, vždyť já jsem vám říkal, že to takhle dopadne, že vás nepustí. Takže mi předtím lhal do obličeje. Nabádal mě, abych řekl, že jsem na přítelkyni řval v afektu, a že musím těm třem alespoň částečně dát za pravdu a přiznat, že jsem něco takového mohl říct (tvrdí, že řekl, že svou přítelkyni zabije). A že prý pak v tom bude afekt, v němž se nedá plánovat, a tím že mi nemůžou dát plánování vraždy. Dával mi takový návod. Já těm třem nabízel třicet tisíc za to, že mi seženou výpověď S. (bývalé přítelkyně), že mne před pěti lety křivě obvinila. Oni slyšeli třicet tisíc, ale spojili si to s mojí současnou D.

Ve vašem případě ale figuruje i pistole. Co to je za zbraň?
Můžu vám přinést její obrázek a budete se smát. To je ládovačka jako měl Rumcajs v lese Řáholci. Mám na ni znalecký posudek, že je neschopná střelby. Přesto mi furt tvrdí, že ji mám na vraždění lidí. Spoušť je ale stržená a všechny pružiny zrezivělé.

Přijdete ve středu se svým obhájcem, nebo zase s přiděleným?
Pořád mám ex offo. Ptám se jí, zda si to nastudovala a ona mi odpověděla, že tomu nerozumí, že neví, oč jde. Tak ona neví, oč jde a má mě hájit? Tak jsem šel za jiným, aby mě zastupoval, ale soudce to nechce odročit a dát mi šanci vzít si placeného advokáta. Takže mi obhájce řekl, že to nevezme, protože nemá čas na nastudování. Soudce mi upírá na právech.