Když se před rokem v rámci modernizace tratě uzavřela v Chýnově nádražní čekárna, musela z přístřešku zmizet i sbírka železničních artefaktů Zdeňka Černého. Dnes se místnost, kde mohou cestující čekat na spoj, opět otevírá.

Chýnov si její provoz vzal pod svá křídla. Čísla z lokomotiv a cedule z vlaků se sem však už nevrátí.

„Tu sbírku jsem tehdy s těžkým srdcem sundával. Pak jsem ji měl nějaký čas v garáži. Objevili se zájemci, a tak jsem ji rozprodal,“ říká Zdeněk Černý.
I když místo pro svoji sbírku znovu nevyužije, je rád, že čekárna pro cestující bude opět v provozu. Alespoň v zimních měsících.
„Nádraží patří k městu a je dobře, že si to rada města uvědomila. Není nic smutnějšího, než opuštěné nádraží. Samozřejmě, že mi chybí výpravčí s čepicí a plácačkou, výhybkáři, pokladní. Dnes přijdete na nádraží a nikde nikdo. Pokrok nezastavíme, ale to, že se o čekárnu i o peron opět někdo začal starat, určitě pomůže zlepšit kulturu cestování,“ míní důchodce, který projezdil vlakem republiku skrz naskrz.

Když Správa dopravní železniční cesty čekárnu uzavřela, začali si lidé na radnici stěžovat. Zejména v zimě není čekání na vlak bez přístřešku nic příjemného. Město se rozhodlo, že pro svoje občany tuhle službu zajistí ze svých zdrojů.
„Máme smlouvu s paní, která bude uklízet v místnosti i na peroně, bude chodit ráno odemykat dveře a zamykat je po příjezdu posledního vlaku. Náklady na vytápění půjdou také za městem,“ uvedl chýnovský radní Josef Musil.

První městská čekárna, jak jí pod čarou Chýnovští říkají se slavnostně otevře dnes ve 13 hodin.
„Na dráhy jsme spoléhat nemohli. Ty si zinkasují lidi ve vlaku a zajímají je jen úspory. Vlakem jezdí z Chýnova dost lidí, hlavně z horní části města. Nemohli jsme dělat, že se nás to netýká,“ dodal Musil.

Čekárna pro cestující bude otevřená od října do dubna. Přes léto lidem postačí přístřešek u peronu. Na kolik vyjde služba městskou kasu ukáže první rok .