Stačilo pořádně vyburcovat fantazii a vepsat do rodokmenu dvou srostlých jasanů za místním kostelem příběhy, které se sice nikdy nestaly, ale přesto zapůsobily. A to natolik, že stromy vynesly až do finále celostátní ankety o titul Strom roku. Díky místním školákům.

„Protože jsme ekologickou školou, hráli jsme tento rok hru Envi Game a při té příležitosti čerpali z čítanky o historii Chýnova od doktora Práška. Protože jsme se rozhodli, že se zapojíme do této ankety, oslovili jsme ho s prosbou, zda by něco o těchto stromech nevěděl. Bohužel, nic jsme nesehnali, pouze to, z jakého roku je kříž, který do stromů vrostl. Ani místní jáhen v kronice nic nenašel a dokonce jsme se nic bližšího o stromech nedozvěděli ani v archivu v Třeboni. Když žádné pověsti neexistovaly, děti si je samy vymyslely,“ objasnila třídní učitelka Vladana Radová cestu k příběhům, které strom provázejí do soutěže a u poroty vždy hrají velmi důležitou roli.

Vymyšlených historek bylo rázem několik. Ta od Elišky Srbkové přesně odráží atmosféru, které stromy vysílají do okolí. Spolu s křížem působí jako smuteční zákoutí, které vás donutí ztišit hlas a zastavit rozběhnuté myšlenky.
Eliška nám ji převyprávěla. „Napsala jsem příběh o dvou milencích. O mladé dívce, která se zamilovala do kluka, ale zemřela,“ už úvod příběhu naznačuje, že Eliška napsala baladu, která nikdy vesele nekončí.
Ta dívka pomáhala otci na poli, ale přišla bouřka a ona promokla. Zápal plic, kterýdostala, nepřežila. Její milý se ze žalu nechal naverbovat na vojnu. V boji ale padl a do Chýnova se už nevrátil.
„Na počest těchto dvou zamilovaných vysadili místní lidé dva stromy, jejichž větve srostly tak, že to vypadá, jako by se ti milenci drželi za ruce,“ dovyprávěla Eliška svůj vymyšlený příběh. Ale kdoví, jestli náhodou není skutečný.

To však pro porotu, která stromy vybírala, nebylo podstatné. Z 67 nominovaných stromů ze třinácti krajů poslala chýnovský jasany do finálového kola. Spolu s dubem od Nových Hradů na Českobudějovicku tvoří jihočeskou dvojici, která bude bojovat s dalšími deseti soupeři.

„Celkem je ve finále dvanáct stromů z devíti krajů České republiky, jsou ale mezi nimi i dvě aleje. Hlasování bude probíhat formou podpisových archů a odesíláním DMS zpráv,“ naznačila v sobotu Adéla Badáňová z Nadace Partnerství pravidla hry. Zástupci nadace se v Chýnově přímo u stromů setkali s dětmi i učitelkou Radovou, nejen aby pořídili fotodokumentaci stromů, ale také přijeli vysvětlit přesný postup, jak pro strom získat co nejvíce hlasů.

Celostátní hlasování začne 10. července a potrvá do desátého října. Snímky všech finalistů budou k vidění na webových stránkách nadace.
V tomto vymezeném období sami navrhovatelé spustí vlastní propagační kampaň. Na archy, které si u nadace koupí, se budou snažit získat co největší počet podpisů pro svůj strom. Lidé, kteří se rozhodnout poslat stromu DMS zprávy, budou pro chýnovské jasany uvádět do textu pořadové číslo 8, které určilo sobotní losování. Zprávu ve tvaruDMS STROM8 odešlou na číslo 87 777. Výtěžek z této formy hlasování použije Nadace Partnerství na financování výsadby nových stromů.

„Oficiální vyhodnocení 10. ročníku bude dvacátého října v Brně, tedy v den, na který v České republice připadá Den stromů,“ dodala Badáňová.
Vítězný strom získá bezplatné odborné ošetření a zároveň postoupí do mezinárodního kola, z něhož může vyjít s titulem Evropský strom roku. Od počátku tohoto ekologického projektu se do něj zapojilo již 370 tisíc lidí. Nadace anketu rozšířila i do dalších evropských zemí.