Podle kroniky patří Chýnov k nejdéle trvale osídleným místům v Čechách. První písemná zmínka pochází už z roku 981 a najdeme ji v Kosmově Kronice české.

Chýnov byl spolu s Doudleby a Netolicemi pomezním hradem panství knížete Slavníka na ochranu proti Rakousům. Hradiště stálo na ostrohu v místech dnešního zámku. Ze tří stran bylo chráněno potokem, který vytvářel močály, čtvrtá strana měla opevnění umělé.

Palacký v Dějinách národa českého se zmiňuje o župě Chýnovské v desátém století, která byla jednou z největších v Čechách. Po vyvraždění Slavníkovců se majiteli Chýnova stávají Přemyslovci.

Jenže ani ti u moci nevydrželi a od roku 1250 patří Chýnov pražskému biskupství. V této době se město mění. Arcibiskup Arnošt z Pardubic nechává přestavět tvrz na hrad. Kromě toho dochází k zakládání rybníků.

Roku 1413 se Chýnov dostal z majetku církve a dostává se do držení světských feudálů.

Chýnov je Malovců

Ve druhé polovině 15. století získali Chýnov Malovci z Malovic. Obnovili hrad a přizvali slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan ke stavbě vodovodu. Vodu přiváděli otevřenou strouhou ze vzdálenosti více než dvou kilometrů do Návozského rybníka a odtud sosnovými rourami do několika městských kašen a studní. Současně se stavbou vodovodu byl roku 1581 postaven pivovar, který sloužil až do roku 1948.

Celé panství v roce 1719 připadlo rodu Schwarzenberků, kteří se stali posledními feudálními pány Chýnova. Schwarzenberkové vystavěli z Maloveckého hradu roku 1729 barokní zámek.

Císař František Josef I. 25. září 1903 povýšil městys Chýnov na město a udělil mu 9. září 1904 znak, který navrhl profesor August Sedláček. Chýnov byl městem nepřetržitě až do roku 1951, kdy mu byl titul odebrán. Navrácen mu byl až v roce 1994.

PROGRAM OSLAV:

sobota 21. září od 9 do 12 hodin
• návštěvníci se mohou těšit na historický trh, žongléry, vystoupení kouzelníka, šermířů, přijedou i velocipédisté a táborští Pouličníci. Nebude chybět ani krátká pohádka pro děti

doprovodné akce:
10.00 Josef Mindl bude v zasedací místnosti městského úřadu přednášet o historii a současnosti českého včelařství. Vystaveny budou úly a příslušenství pro včelaře
výstava v knihovně nazvaná Chýnov v době udělení městských práv, vernisáž zítra v 17 h
od 13 do 17 hodin hlavní závod 31. ročníku závodů motocyklů do strmého vrchu u bazénu

František Bílek svůj dům nazýval chaloupkou

close Bílkův dům, v Chýnově zoom_in Chýnov – Když se řekne Chýnov, každému se kromě jeskyně vybaví také jméno slavného sochaře, architekta, grafika, malíře Františka Bílka. Ten se ve městě narodil v roce 1872. Místním však dodnes po něm zbyla památka – Bílkův dům, na němž se poprvé architektonicky realizoval.

Chtěl, aby výsledek odpovídal nejen jeho výtvarnému názoru, ale také zdejší stavební tradici. Dbal i na prostorný, světlý a moderní ateliér.
Jeho dům, který uznávaný umělec něžně nazýval chaloupka, je historicky spjat především s jeho raným dílem. V něm se ustalovaly celoživotní umělecké postoje.

Přátelil se například s Juliem Zeyerem, Zdeňkou Braunerovou či Otokarem Březinou. Právě poslednímu jmenovanému kresbami a dřevoryty ilustroval několik básnických sbírek, například Tajemné dálky, Ruce, dále sbírku esejů Hudba pramenů
i knihu Březinových dopisů a velkou publikaci nazvanou Stavitel chrámu .

Zájem Františka Bílka o výtvarné umění vyvrcholil studiem sochařství u profesora Maudra. Po ročním studiu na pařížské akademii, kde vznikla jeho dvě díla Golgota a Orba, se vrátil zpět do Chýnova. Mezi jeho práce patří mimo jiné Husův pomník v Táboře či nový chýnovský hřbitov. 

Otázka dne: Jak se vám v Chýnově žije?

close Blanka Roubková zoom_in Blanka Roubková
Já v Chýnově bydlím ráda. Narodila jsem se tu a na město nedám dopustit. Myslím, že máme co nabídnout. Lidé se k nám jezdí podívat například do Bílkova domu a za zhlédnutí stojí i kostel Nejsvětější Trojice na náměstí.








Jana Dvořáková close Jana Dvořáková zoom_in
Máme hezké město. Ti, kteří nebydlí přímo u hlavní silnice, si mohou užívat i klidu. Navíc tady najdeme vše, co potřebujeme – obchody i kulturní vyžití. Když se řekne Chýnov, každému se určitě vybaví blízká jeskyně.







close Karel Tichý zoom_in Karel Tichý
Líbí se mi, že vedení města pečuje o rozvoj a stará se také o to, aby se do Chýnova stěhovali noví lidé. Před několika lety postavili bytovky pro rodiny, dělají se tu nové chodníky a máme i vydlážděné náměstí. Pořád se tu něco děje.








close Jiří Suchan zoom_in Jiří Suchan
Už přes rok bydlím v místním domově důchodců a žije se mi tady dobře. Když mě nebolí nohy, tak se projdu po náměstí a okolních ulicích. Už sice nemůžu chodit daleko, ale aspoň jsem mezi lidmi a na čerstvém vzduchu. ⋌(lj)