Ještě než za letošním rokem zaklapnou dveře, chtěli by Chýnovští utratit téměř čtyři miliony.

V Chýnově totiž stojí před nákupem chátrajícího pivovaru. Radnice se už rozhodla, jak s objektem pivovaru, který byl ve městě založený již v roce 1581, naloží.

„Budovu necháme zbourat a na jejím místě postavíme budovu s tělocvičnou a sportovní halou," upřesnil plány starosta Pavel Eybert s tím, že odkoupit pivovar od Stanislava Valeka chtějí stihnout do konce roku. Zastupitelé na transakci schválili 3,6 milionu.

V Chýnově stejně jako v ostatních městech již pracují i na přípravě výdajů příštího roku. Například v Jistebnici připravují investici do technologické vody, Mladovožičtí koupí nové auto do terénu.

Zatímco Chýnovští chtějí na konci roku za starý pivovar v centru města utratit miliony, které si našetřili z předchozích let, Mladovožičtí již nyní vědí, že několik milionů ušetří. Starosta Jaroslav Větrovský tak mluví o přebytku.

„U letošního rozpočtu předpokládáme přebytek v řádu milionů. Přesná čísla ale budeme ale znát až na konci roku," potvrdil starosta. Také před rokem, kdy připravovali rozpočet pro letošní rok, už měli jasno, že ušetří. V kase jim před startem roku 2016 nově zůstalo 11 milionů, celkem si tedy vytvořili rezervu 26 milionů korun.

Vedle fondu rezerv budou podle starosty hospodařit se zhruba 47 miliony, pro které již mají využití.

„Naplánováno a projekčně připraveno máme na příští rok několik větších akcí. Jde například o autobusový terminál na Husově náměstí, parkoviště v Doudlebské ulici, pořízení nové hasičské techniky a osobního auta pro terénní pečovatelskou službu," představuje Jaroslav Větrovský některé z plánů, jež je příští rok čekají.

Příprava proměny náměstí, na němž zastavují autobusy, nebyla pro radnici jednoduchá. Obyvatelé projekt odmítali, dokonce sepsali i petici. Zastupitelé se pak pod tíhou veřejnosti dohodli na dílčích změnách v projektu. Především tak na Husově náměstí vznikne více parkovacích míst a v přilehlém parčíku nepadnou všechny vzrostlé stromy, což obyvatelé kritizovali. Zeleně by se naopak na některých místech prostoru dokonce mělo objevit víc.

V Jistebnici má být v příštím roce velkým tématem voda. Stávající starou vodárnu v dezolátním stavu se radnice rozhodla zrušit a nahradit ji novou. „S její stavbou jsme již začali, firma provádí výkopové práce. Oživíme historický řad a vodu do něj budeme čerpat z rybníka," naznačil starosta Vladimír Mašek. Technologická voda bude napájet kašnu, poslouží k zalévání na hřbitově a připojeny na užitkovou vodu budou i některé budovy na trase.

Vody se týká i investice do nového vodního zdroje a výměny části vodovodního potrubí za celkem pět milionů. V Božejovicích pokračují se stavbou čističky a v nejbližší době začne pokládka nové kanalizace s plánovanými náklady ve výši 21 milionů korun.

Chýnov se pak ještě zaměří na rozvoj bydlení. V příštím roce spustí zasíťování 25 stavebních parcel pro rodinné domy v lokalitě Na Panských.