Vlastníkům nemovitostí se bydlení v Plané prodraží. Zastupitelé jednohlasně odsouhlasili navýšení místního koeficientu z nemovitosti. Z jedničky na dvojku.
Důvod? Značný propad daňových příjmů.

Jan Švarc postupu plánské radnice rozumí. „Vím, že peníze musí někde vzít. Za menší pozemek s barákem a garáží dám nyní necelých 650 korun. Příští rok mě tedy vyjde na zhruba na čtrnáct set.“

Méně pochopení má Josef Svačina. Když už má platit víc, tak by na Strkově rád viděl některé silnice s novým kobercem.
„U nemovitostí, co leží po levé straně hlavní silnice ve směru na České Budějovice zase chybí vodovod,“ vypočítává nejkřiklavější příklady, které by zasloužily nápravu.

Na to má plánský starosta Jiří Šimánek jednoduché vysvětlení: komunikace na Strkově váznou na dohodě s majiteli pozemků. A vodovod je v přípravách Vodárenské společnosti Táborsko.

Potřebu zvýšení koeficientu vysvětlil starosta věcně.
„Zvyšují se náklady na běžný provoz. Oproti stejnému období loňského roku máme za letošních pět měsíců propad 1,5 milionu. “
Jen takový doplatek na odpady vyjde na 200 tisíc korun. Kdyby kvalitně netřídili, cena by byla ještě vyšší. A letošní zimní údržba kasou taky zahýbala.

Zastupitelé vymýšleli varianty, jak zmírnit dopad zvýšených nákladů na občany.
„Když už lidé budou muset zaplatit sto procent nákladů navíc, měli by dostat kompenzaci. Například o polovinu snížit popelné,“ nastínil řešení nižšího finančního zatížení Milan Cába.
Místostarosta Vladislav Kubec navrhl četnější spoje MHD pro obyvatele Strkova.

Příští rok zvýšením koeficientu do plánské pokladny přibude 7,5 milionu korun. Podle Šimánka by bylo ideální využití šesti milionů na věci investičního charakteru.