VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chránil Havla, učil lyžaře, přesto se vrátil ke svým kořenům

Tábor - Lidé mezi námi.

6.3.2011 2
SDÍLEJ:

Fyzická práce Miloslavu Drhovskému nevadí. A navíc cítí závazky k dlouholeté tradici svého rodu. I proto se z Německa, vrátil na statek v Maršově, kde po svém otci převzal hospodářství. Dnes se řadí mezi nejlepší zemědělce v republice.Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Když jsem poprvé uviděla Miloslava Drhovského, vůbec by mě nenapadlo, že tenhle sportovně vyhlížející pětačtyřicetiletý muž by mohl mít co do činění se zemědělstvím. Točil se okolo prvního táborského automatu na mléko a vypadal spíš jako manažer firmy, která jej dodává. Že jde o jednoho z nejúspěšnějších farmářů v republice, jehož stádo se může pyšnit jednou z největších dojivostí v Čechách, mi došlo, až když se představil. Jméno Drhovský totiž patří do Maršova už od šestnáctého století. Ze statku na konci vsi se tento rod nepodařilo vyštvat ani Němcům ani bolševikům. A hlavně: rodili se tu kluci.

Patříte mezi nejúspěšnější zemědělce v Čechách. Co to znamená?
Řadíme se mezi nejlepší chovy červenostrakatého skotu. Několik let už děláme plemenitbu, loni jsme mezi šlechtitelskými chovy skončili na třetím místě. V užitkovosti jsme loni přesáhli už osm tisíc litrů na laktaci v průměru na stádo. Letos už máme osm tisíc osm set. Mým cílem je, mít nejlepší stádo v republice.

Jak se dá taková kráva donutit, aby dojila víc? To jim pouštíte do sluchátek muziku jako v komedii Slunce, seno, jahody?
Musí se sejít víc věcí. Především musí mít kvalitní krmení, kvalitní ustájení, dobrou péči, dneska se tomu říká wellfare. A pak v tom stádu hraje velkou roli genetika. Tohle všechno když se podaří skloubit na sto procent, dostaví se výsledky. Táta když začínal, pouštěl na krávy jen ty nejlepší býky a já v tom dodnes pokračuju.

Tatínek byl kulak?
Táta dělal pětatřicet let v družstvu. Když se po revoluci naskytla možnost znovu hospodařit na svém, tak do toho šel. To bylo v roce 1993.

Zažil jste na vlastní kůži, co je to být synem kulaka?
Já ani ne. Režim nejvíc odnesl můj děda. Tady v Maršově se zakládalo jedno z prvních družstev v Jihočeském kraji. A můj děda patřil k takzvaným pochybovačům. Ve třiapadesátém roce mu museli udělat nucený výmlat, aby ho dostali do družstva. Přijeli lidi z táborských sudáren, přivezli velkou mlátičku a všechno obilí, co měli s babičkou tenkrát ve stodole, vymlátili. Sláma prý byla od stodoly až k vratům. Museli sem natáhnout extra elektrické vedení, protože to, co bylo v domě, to nechtělo utáhnout. Babička s dědou už pak neměli ani peníze na jaro, neměli z čeho zasít, tak museli do družstva. Snad je chtěli i vystěhovat ze statku, ale k tomu naštěstí nedošlo. Pak to taky zakusil táta. Chtěl jít na tesaře, ale šel do družstva. Jeden ze tří synů musel. Starší bratr studoval, mladší se šel učit na kovoobráběče a táta musel od patnácti nastoupit do JZD.

Říkal jste, že váš rod je na statku od šestnáctého století…
O prvním Drhovském je v kronikách zmínka v roce 1584.Už v roce 1561 je tam však zapsán jistý Dráchovský, což byl už pravděpodobně náš předek, který sem zřejmě přišel z Dráchova. Poté si písmáci usnadnili práci a zkrátili jméno na Drhovský.

Vaše osobní cesta k zemědělství vedla ale dost oklikou. Vždyť vy jste měl nakročeno na úspěšnou kariéru v Německu.
My jsme i za totality měli vždycky doma nějaká zvířata. Tím se vylepšoval rodinný rozpočet. Takže už jako kluk jsem musel pomáhat, což mi ale tehdy bylo spíš na obtíž. Kluci se šli koupat, ale já musel vozit seno. Když jsem skončil základku, vyučil jsem se dřevomodelářem, nějakou dobu jsem se řemeslem i živil. Pak jsem si dodělal v Praze školu a rok jsem sloužil u rychlé motorizované policejní jednotky. Odtud jsem šel do ochrany vládních činitelů. Po revoluci si lid zvolil nového prezidenta. Když se zakládala správa ochrany Václava Havla, chtěli jen nestraníky, takže se mi otevřela cesta k ochrance prezidenta.

Jak dlouho jste chránil Václava Havla?
Asi dva a půl roku. Pak se nám narodil syn. Bydleli jsme se ženou v podnájmu a v práci mi slibovali, že dostanu byt. K tomu se ale pořád neměli, a tak jsem přijal nabídku dělat řemeslo v Německu. Tam jsem zůstal osm let.

A tam jste dělal i lyžařského instruktora. Jak jste se dostal od truhlařiny do Alp?
Dva roky jsem dělal řemeslo a pak jsem se rekvalifikoval na dlaždiče. Přes zimu nebyla práce, tak jsem si udělal zkoušky v lyžování a začal jsem učit v lyžařské škole.

Jak se stalo, že jste se vrátil na grunt? Vždyť v Německu to musel být úžasný život, dobrá práce, dobře placená…
Táta začal hospodařit a já mu začal pomáhat. V Německu jsem pracoval od pondělka do čtvrtka a od pátku do neděle jsem pracoval tady. V devadesátém sedmém roce jsem začal stavět stáj a už jsem přestal mít v Německu stání. Práce doma mě začínala bavit víc a vždycky v neděli jsem už byl celý nesvůj, že musím pryč.

Tak zpátky k vašim začátkům. Otec vám v podstatě přenechal nezadlužené hospodářství, což byl dobrý start. Ale přesto to asi nebylo nic jednoduchého…
První fakturu za mléko mám dodnes někde schovanou. Mlékárna nám tehdy zaplatila asi sedm tisíc. Dávali jsme sto litrů denně. Dneska dojíme osmnáct set. Postupně jsme rozšiřovali stádo a zvedaly se tržby. Táta hospodařil na třiceti hektarech. Když jsem hospodářství v roce 1999 přebíral, už jsem měl domluvených dalších třicet, takže já začínal už na šedesáti hektarech. Zanedlouho jsem hospodařil na sto hektrech. V tu dobu jsme pořídili první silný traktor John Deer a v dnešní době jsme již vybaveni novou moderní technikou, která nám pomáhá zvládat námi obhospodařovaných dvě stě padesát hektarů. Občas to ale dá pěkně zabrat. Pamatuji si, že můj nejdelší pracovní den byl tehdy, když jsme uváděli do provozu novou stáj pro krávy. Začal ve čtyři hodiny ráno a skončil půl hodiny po půlnoci.

Stojí vám taková dřina za to?
Stojí. Mám to prostě v krvi. Moji předci zde byli již před čtyřmi sty padesáti lety a člověk to vnímá jako povinnost nějak v tom pokračovat. Přeci nezahodím ze dne na den něco, co tady můj rod budoval po staletí. Mně fyzická práce nevadí. A dneska je to taky o něčem jiném. Dnešní technika práci dost ulehčuje. V moderních traktorech máte klimatizaci, odpruženou kabinu, odpruženou nápravu, rádio, cítíte se spíš jako v autě. A to práci zpříjemňuje . V hospodaření mi pomáhá moje žena, dva synové a otec.

Jakými oceněními se můžete pochlubit?
Za největší úspěch považuji titul Zemědělec roku za rok 2003. V soutěži užitkovosti červenostrakatých krav jsme obsadili první místo v roce 2001/2002, 2002/2003 a v letech 2003/2004 a 2005/2006 v kategorii do třiceti uzávěrek. V následujících letech jsme se přesunuli do kategorie šedesát až sto uzávěrek. Tam se umisťujeme do desátého místa v republice. Mým cílem je překonat hranici devíti tisíc litrů. Námi chované plemeno na to má. My vlastně do dnešního dne nedělali žádnou selekci, protože jsme potřebovali hlavně objem mléka. Dojili jsme i krávy, které měly užitkovost jen okolo šesti tisíc. V dnešní době, když nám prvotelka nenasadí přes dvacet litrů denně, tak ji z chovu vyřazujeme. Právě takovou selekcí dojivost stoupne.

Vaše farma ale neboduje jen v dojivosti…
Děláme také plemenitbu. Právě kvůli tomu, jak šla dojivost chovu nahoru, tak si nás vybrala plemenářská organizace. Máme už sedm krav, které stoprocentně splňují kritéria matek býků a několik podmíněných. A od těchto krav vykupují plemenáři všechny býčky, kteří se narodí.

Všimla jsem si, že máte všechna zvířata pojmenovaná. To asi není úplně běžné?
To jsou naše dcery (smích). Jména začal používat již táta, měl Vlastu, Barču, Jarynu.....

Když máte patnáct krav, je to v pohodě, ale zapamatovat si jména u devadesáti není už tak snadné.
Dáváme vždycky jména v rodině podle stejného písmene. Podobně jako u psů. Jména přiděluje žena. Dokonce si vede abecedník, aby se jí nestalo, že by nějaké jméno dala dvakrát.

Kdy jste přišel na to, že si pořídíte mléčné automaty a proč?
To bylo v době mléčné krize. Mlékárny vykupovaly pod šest korun za litr a my hledali nějaké řešení. Pořídili jsme první automat na Sojčáku a prodáváme v něm naše mléko. A lidé zde mají možnost koupit si mléko přímo od zemědělce, kterého mají takzvaně za humny. Nepasterizované, nehomogenizované, jen přefiltrované a zchlazené. Před Vánoci jsme umístili druhý automat na Pražáku a uvažujeme ještě o dalším. Nebýt negativních výroků hlavního hygienika Víta o škodlivosti čerstvého kravského mléka, po kterých nám klesl prodej, jsme s automaty spokojeni. Další podpásovka následovala z úst primáře infekčního oddělení nemocnice v Budějovicích, který ve sdělovacích prostředcích zveřejnil, že kráva, kterou kousne infikované klíště, může nemoc přenést přes mléko až na člověka.U ustájených krav ve stáji je pravděpodobnost styku s klíštetem nulová. A krávy, které se pasou na pastvě, se nedojí, ale chovají se na maso. Když jsem se na to ptal našeho veterináře, řekl mi, že se s tím za celou svou praxi u ustájených krav nesetkal.

Má vůbec soukromý zemědělec čas na nějaké svoje koníčky?
Nejvíc v zimě. To je práce podstatně míň než přes sezonu, která začíná koncem března a končí se začátkem listopadu. Jezdím často lyžovat a také se potápět.

Kde se vám nejvíc líbilo?
Na lyžích ve Švýcarsku, ale také v Americe, kde jsem navštívil několik farem v Kansasu, Oklahomě a v Texasu. Nemít rodinu a farmu v Čechách, tak jsem v Texasu zůstal. Tam bych se cítil jako opravdový cowboy.

Tak zpátky o několik tisíc kilometrů. Jak vidíte budoucnost českého zemědělství?
Lidi by si měli především uvědomit, že domácí zemědělci pro ně vyrábí kvalitní potraviny a že jejich nákupem nás podporují. To by si měl také uvědomit stát. Česká republika byla ve výrobě hovězího i vepřového masa soběstačná. Dnes už se ale do České republiky přes 50 procent hovězího masa dováží, a klesající produkce pokračuje. Při nedávné aféře s dioxiny ve vepřovém mase v Německu, Slovenská republika okamžitě zakázala dovoz masa z Německa, avšak Česká republika na to nereagovala, a tak se zde snědly čtyři a půl tuny kontaminovaného vepřového, které podle vyjádření hygieniků nikomu neuškodilo. Narozdíl od čerstvého kravského mléka z mléčných automatů.

Miloslav Drhovský
Narodil se 2. října 1966 v západočeských Klatovech.
Vyučil se dřevomodelářem v ČKD Blansko.
Do vojny pracoval na Kovosvitu.
Po vojně vystudoval policejní akademii, poté rok pracoval u pohotovostní jednotky, odkud přešel k ochraně vládních činitelů.
Po revoluci se zakládala správa ochrany Václava Havla, kde chtěli jen nestraníky – Miloslav Drhovský vyhovoval.
Prezidenta chránil až do roku 1992, kdy odešel hledat štěstí do Německa. Tam se živil také jako dlaždič a lyžařský instruktor.
V roce 2000 oficiálně přebírá farmu v Maršově po svém otci.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

6.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 17 500 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příjem materiálu na sklad, výdej ze skladu do výroby , Znalost práce na PC , Řidičský průkaz na VZV , Zodpovědnost, důslednost, Praxe na obdobné pozici vítána , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, možnost dalšího vzdělávání., Kontakt telefonicky, emailem.. Pracoviště: Motor jikov strojírenská a.s.- soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka ředitele - projektový manažer. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zkráceného úvazku (30 hodin). Vhodné pro OZZ, OZP (s max. II.st.inv., OZP na vozíku (bezbariérový přístup), absolventy., Náplň práce (požadujeme): znalost administrace, komunikační a organizační schopnosti, příjemné vystupování, schopnost týmové spolupráce, časovou flexibilitu, dynamiku, kreativitu a samostatnost, vysoké pracovní nasazení, serióznost, preciznost, analytické myšlení, proklientský přístup, výbornou znalost MS Office, Outlook, ŘP sk.B, minimálně středoškolské vzdělání., Zaměstnanecké výhody: stravenky, dodatková dovolená., Kontakt: emailem.. Pracoviště: Asociace poskytovatelů sociálních služeb české republiky, z. s., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: Alice Švehlová, .

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 18 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technolog. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP -B, Aj,Nj - výhodou, kalkulace zakázek (obsluha PC)., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, věrnostní příspěvky na PF+ŽP., Kontakt: osobně (Planá nad Lužnicí, 8-13hodin, po předchozí tel.domluvě), emailem, telefonicky (6-13hodin).. Pracoviště: Kovo planá a.s., provoz, Chýnovská, č.p. 535, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Marta Bendová, +420 381 405 170.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VYHRAZENO PRO OZP.(Id 1-3.stupeň)., 8 hodinové směny noční, pracovní úvazek 28 hodin/týdně, bezúhonnost., Kontakt: emailem, telefonicky.. Pracoviště: Pco - hlídací služba, s.r.o. - bechyně, Lázně, č.p. 202, 391 65 Bechyně. Informace: Simona Roubalová, +420 387 311 855,773 742 379.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Rodina si vyšla do zalidněného centra Krumlova s kozou

Český Krumlov - Turisté v historickém Českém Krumlově nevěřili svým očím. Padaly jim údivem brady, když potkali na špacíru v ulicích rodinku s kozou.

Nález za 70 tisíc neohlásil

Tábor – Neznámý nálezce v neděli po půl jedenácté hodině večerní neoprávněně přisvojil černou brašnu, kterou si majitel zapomněl na lavičce před Střední zemědělskou školou na náměstí T. G. Masaryka.

Řídil i přes zákaz

Tábor - Policisté zahájili trestní řízení proti muži středního věku z Táborska.

Na Stánku zahraje punková písničkářka Mucha

Tábor - Ve středu 18. července od 20 hodin zahraje u Stánku na Žižkově náměstí písničkářka Nikola Muchová spolu s doprovodnou kapelou složenou ze skvělých brněnských hudebníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT