Zříceniny hradů Šelmberk a Choustník ale i Chýnovské jeskyně se probouzejí. Milovníci památek si přijdou na své už o tomto víkendu.
Skály u hradu Choustník si i letos k zahájení lezecké sezony vybral Klub českých turistů Tábor. „Otvírání skal na Choustníku pořádáme každoročně. Je to něco, jako když vodáci otvírají Lužnici tím, že ji jedou,“ přiblížil cvičitel oddílu Trek Klubu českých turistů Václav Průcha.

Letos však s tou výjimkou, že bude akce určena jen zkušeným lezcům, kteří mají své vlastní vybavení. „Pokud však někdo přijde v sobotu 10. dubna na hrad a nohy ho zavedou i do skal, určitě se bude mít na co dívat,“ pozval Průcha. Zřícenina hradu otevře své brány už dnes. Přístupná bude také v neděli a pondělí.

Království Danar

Na Šelmberku jsou návštěvníkům k dispozici skoro celoročně. Tento víkend hrad otevře oficiálně.
„Lidé si mohou sami prohlédnout věž. Po předchozí domluvě je možná i prohlídka s průvodcem,“ zve jednatel sdružení Danar Aleš Nový. Právě Danar na hradě provozuje historicko řemeslně vzdělávací centrum.

V květnu je pro milovníky středověku připraven už šestý ročník akce Na hradě a v podhradí aneb Dny dávno minulé. „Zván je každý, koho zajímají stará řemesla a chce si je na vlastní kůži vyzkoušet,“ láká Nový.

Hned o následujícím víkendu 9. až 11. dubna ovládnou Šelmberk v rámci programu Život ve středověku kováři a hrnčíři. Účastníci nahlédnou pod pokličku výroby křesadla, nože nebo třeba pohárů. Okusí šerm, tanec i střelbu z luku.

Podzemí už ožilo

V Chýnovských jeskyních zahájili prohlídky už ve čtvrtek. A návštěvníky to do podzemí táhlo.
„Hned první den přišlo jedenadvacet lidí, což je na všechní den v dubnu dost,“ pochvaloval si vedoucí jeskyní Karel Drbal. Zjara nabídnou jeskyně prohlídky unikátního krasového systému od devíti do půl čtvrté.

V červenci a srpnu budou pracovníci jeskyně provádět až do 17 hodin. „Na srpen máme také naplánované doprovodné akce, jako je třeba Noc netopýrů nebo koncert houslisty Jaroslava Svěceného,“ prozradil Karel Drbal.

I nadále mohou milovníci památek obdivovat volně přístupná místa.
Do zimního spánku se na Táborsku neponořila zřícenina příběnického hradu nebo klášter v Klokotech. Volně přístupný byl i řetězový most u Stádlce, který je národní technickou památkou.

Zatím ještě spí

Bechyňský zámek bude sice spát až do června, zámecké schody však ožijí už dnes.
Své síly na nich poměří dvojice v běžeckém závodu, jak jinak než směrem vzhůru. Dva z odvážlivců si přímo na schodech řeknou své ano.
Až do května bude odpočívat Kozí hrádek a hradní zřícenina v Dobronicích.