Je to již deset let, kdy učitelka z místní mateřské školy dala dohromady pár šikovných dětí a založila s nimi flétnový soubor Píšťalka. Od té doby Píšťalka nasbírala řadu ocenění, ale rozrostla se i o další sourozence: Píšťaličku a Píšťalinku.

„Výročí jsme oslavili koncertem 31. května v sále našeho kulturního domu. Pozvali jsme na něj i všechny bývalé členy,“ říká zakladatelka souboru Jana Zrzavecká, která dodnes vede pokročilé hráče, se kterými Píšťalka vyspěla do školního věku.

Ty nejmenší z mateřinky na flétny učí Dana Strejcová.
„Na pěti zkouškách jsme nazkoušeli pět skladeb a ty jsme na koncertě společně zahráli. Na závěr jsme zařadili Chotovskou mazurku, kterou hrála Píšťalka a děti ze školky při ní zpívaly a tančily. Celkem před zraky rodičů vystoupilo šedesát dětí, z toho bývalých členů bylo dvacet. Bylo to moc hezké,“ vrátila se k oslavám Jana Zrzavecká.

Všichni si ze společného vystoupení, a vlastně i setkání, odnesli pamětní medaili z dílny místní grafičky Evy Volfové.
Chotovinská Píšťalka za svou desetiletou éru nasbírala řadu významných ocenění. Největší radost dělá Janě Zrzavecké to úplně první z roku 2001. „To jsme poprvé vyhráli celostátní flétnovou soutěž Pískání pro zdraví v Praze, kam jsme se nominovali po vítězství v regionu. Hned potom jsme založili další soubory a i ty se v soutěžích umisťují na prvních místech. Škoda, že Pískání pro zdraví už druhým rokem není,“ vzpomíná na první úspěch Zrzavecká.