Táborští hasiči zahájili kácení vrb bílých pod hrází údolní nádrže Jordán mezi loděnicí a přelivem už ve čtvrtek. Dvacet stromů, které tu rostou 22 let, muselo ustoupit chystané rekonstrukci lávky. Tři největší a nejrizikovější vrby pak šly k zemi v neděli s pomocí výškové techniky.

Hasiči motorovými pilami kmeny nyní zkracují a následně je pomocí žebříků vytahují přes zábradlí na chodník. "Jedná se o stejné žebříky, které se používají při transportu tašek během oprav střech. Nařezané vrbové dřevo putuje do manipulačního skladu Správy lesů města Tábor Červený Dvůr u Sezimova Ústí, kde skončí jako palivo nebo štěpka," vysvětlil mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Na hrázi také pracují zaměstnanci táborských technických služeb, kteří odnášejí hlavně vrbové větve. "Část z nich využijí na vytvoření velikonoční brány, která bude zdobit Staré město," upřesnil mluvčí.

Vrby u Jordánu šly k zemi. Hasiči využili příznivého počasí.
Vrby u Jordánu šly k zemi. Hasiči využili příznivého počasí

Od úterý začaly také dřevorubecké práce kolem bezpečnostního přelivu Jordánu. Obě stráně kolem přelivu se musejí vyčistit od porostu a k zemi před důležitou a neodkladnou stavbou padnou i některé javory. "Důvodem je obnova mostní konstrukce v majetku Jihočeského kraje. Stavba nového mostu bude provedena zároveň s rekonstrukcí chodníku v majetku města," dodal Luboš Dvořák.

Krátkodobé uzavření chodníku kvůli likvidaci vrbového dřeva je kompromisem. "Uvažovalo se o zavření jednoho jízdního pruhu, ale tato varianta byla zamítnuta," doplnil mluvčí.

„Při kácení se zřetelně prokázalo, že vrby byly dřevokazně napadené a nebezpečné svému okolí,“ potvrdil ředitel územního odboru Tábor HZS Jihočeského kraje Petr Hojsák. Ke kácení vrb by tak muselo pravděpodobně dojít v horizontu několika málo let i bez stavby lávky.

Kamera zachytila zloděje, jak vylamuje v Táboře pokladnu samoobslužné myčky. Nepoznáváte ho někdo?
VIDEO: Zloděj se dobývá do pokladny samoobslužné myčky. Nepoznáváte ho někdo?

Ihned po dokončení rekonstrukce lávky bude následovat nová výsadba. Táborská radnice se zavázala, že jakmile stavba lávky skončí, na místě zasadí stejné množství vrb bílých vhodnějšího kultivaru Tristis. „Vrba bílá je rychlerostoucí dřevina. Kulisa Tábora, na kterou jsme pohledem nejen od sladovny zvyklí, bude za pár let stejná jako nyní,“ uvedl místostarosta Radoslav Kacerovský.

Začátek největší investiční akce Tábora letošního roku je v plánu zkraje dubna a potrvá zhruba do půlky listopadu. Společná investice města a Jihočeského kraje omezí osobní automobilovou dopravu, pro niž byly řádně stanoveny objízdné trasy. Výjimku pro průjezd po hrázi dostanou pouze vozy záchranářů a autobusy MHD.

Zhotovitel lávky už byl vybrán, stane se jím firma Metrostav TBR. Firma zvítězila v nabídkovém řízení s cenou lehce přes 93 milionů korun bez DPH. Je to o osm milionů méně, než předpokládal původní rozpočet akce. S nabídkou přišly celkem čtyři firmy, nejdražší se šplhala dokonce na 140 milionů korun.