S rozinkami, skořicí, oříšky, mandlemi, švestkami, meruňkami nebo mákem. Štrúdl můžete vlastně naplnit čímkoliv. Do hry o ten nejlepší přinesli pekaři a pekařky v sobotu 28 noh tohoto moučníku. Městské středisko kultury a sportu Měxus totiž pořádalo Hru o jablko a nejlepší sezimoústecký štrúdl. O něm pak rozhodovala čtyřčlenná porota.

„Musíte ochutnat dvacet sedmičku, to je štrúdl jako od naší babičky,” doporučil mi sedmiletý Ondřej. A nemýlil se, závin se rozplýval na jazyku. Ve velké konkurenci ale neuspěl.

Cena pro makový
Mužská porota jednoznačně a na plné čáře vybrala závin paní Jaroslavy Kotaškové. Ta ovšem na předávání cen chyběla. Tajemství jejího vítězství tedy neznáme.

To své nám ale prozradila Marie Kratochvílová z Tábora. Ve svých pětatřiceti letech byla asi nejmladší účastnicí soutěže. Peče prý už tak od patnácti. „Štrúdl peču hodně často, zvláště v tomto období. Umím i bezlepkový, ten připravuji kvůli dceři,” prozrazuje žena. Do závinu přidává mandle, kokos nebo oříšky. Často dává také mák. Recept má svůj vlastní, který si postupem času vypracovala k dokonalosti. „Jeho příprava už mi netrvá tak dlouho,” říká. Podle starého rodinného receptu peče buchty. I když se svým štrúdlem nezvítězila, odnesla si alespoň třetí místo ve druhé kategorii, a to sice za nejkrásnější vypěstované jablko. Tuto disciplínu ovládl Bohumil Čížek.

„Pro první ročník Hry o jablko jsme si nevybrali zrovna nejšťastnější rok, úroda je letos špatná, takže se nám moc soutěžních jablíček ani nesešlo,” uvedla Kateřina Nimrichtrová z Měxusu.

Jednu z cen si odnesla také Anna Vlčková, a to za závin naplněný mákem, které porota hodnotila zvlášť.

Alergická porotkyně
Čestnou předsedkyní poroty byla autorka kuchařek Karina Havlů, která ovšem ochutnala jen jeden kousek.
„Jsem totiž alergická na oříšky a na rozinky, a trošku i na jablka,” uvedla se smíchem.

Pekařkám ale dala jednu radu. „Do těsta se musí dávat trochu soli, jinak nemá chuť. A už Božena Němcová v pohádce Sůl nad zlato psala, že sůl musí v těstě být. To tedy byla taková malinká chybička, které si všimli i muži” uvedla Karina Havlů. Ani doma prý štrúdl nepeče, obecně na sladké moc není.
První ročník Hry o jablko měl ohromný úspěch. Dorazila na ni kolem sta lidí. „Vůbec nezávidím porotě, která tady bude příští rok a bude třeba muset ochutnávat padesát štrúdlů,” uvedl v žertu ředitel táborského divadla a jeden z členů poroty Karel Daňhel.

Program doplnilo vystoupení heligonkářů Františak Bárty a Evy ze Soběslavi, Jiřího Pazdera z Doubí, Jaroslav Strnada a Davida Kopáčka ze Sezimova Ústí. Od Ladislava Novotného se všichni dozvěděli něco zajímavého o pěstitelském pálení a promluvil i předseda místní zahrádkářské organizace Jiří Šedivý.