Seznamte se! Martina Černochová, Vít Veselý a Jaroslav Pokorný. Udělali v dějinách komunálních voleb na venkově něco nepředstavitelného. Na letáku, který vložili do poštovních schránek svých spoluobčanů, představili nejen sebe, ale i svůj stručný program, včetně seznamu dosažených výsledků. Věk kandidátů je 23, 23 a 19 let. Nejsou zapsáni na větším seznamu ostatních, ale vstupují na politické kolbiště samostatně. Trochu sebevědomě, ale přitom promyšleně ukazuje kandidátka Sdružení mladých Skalice, oč má ve volbách do obecních zastupitelstev skutečně jít.
Obec Skalice leží severozápadním směrem od Soběslavi. Dominantou obce je jednoznačně kostel svatých Šimona a Judy, v hostinci u Rumcajse najdete malby na zdech připomínající stejnojmennou knihu Václava Čtvrtka a Radka Pilaře a její hlavní postavy. K vesnici dodnes živých tradic patří například masopustní průvod a o jejím charakteru svědčí, že zde nekandidují žádné politické strany, ale spolky. Kromě Sdružení mladých zde o hlasy voličů usilují ještě Hasiči Skalice, Rybářský spolek Třebiště, Hasiči Rybova Lhota a Občané Radimova.

„Před čtyřmi, pěti lety jsem začal docházet na schůze zastupitelstva. Dívali se na mě jako na exota a dneska chodí na schůze zastupitelstva víc lidí, než kdy předtím,“ říká o reakcích na svou politickou aktivitu duše kandidátky 23letý Vít Veselý, jinak student strojní fakulty v Plzni. „Dozvěděl jsem se tehdy, že si naše obec chce objednat od nějaké firmy webové stránky a získat na to dotaci z Evropské unie,“ vysvětluje počátek svého zájmu o komunální dění.


„Nechceme být starosty, jenom chceme mít kontrolu nad tím,
co se v obci děje.“Vít Veselý (23 let), kandidát do obecního zastupitelstva ve Skalici

Vít Veselý (23 let), kandidát do obecního zastupitelstva ve Skalici„Řekli jsme tehdy, že webové stránky umíme udělat sami a peníze na odměny můžeme použít na zařízení hřiště. Tajemníkovi se to moc nelíbilo (tak se zde říká místostarostovi Jiřímu Brtovi), ale nakonec jsme získali 30 tisíc, které jsme použili právě na branky, na basketbalové koše a míče,“ ukazuje hrdě úspěchy sdružení poslední, tedy třetí na kandidátce 19letý Jaroslav Pokorný, který právě dokončil střední školu. Martina Černochová, lídr kandidátky, je v době naší reportáže v práci.
Celé hřiště vedle bývalé školy, dnes obecního úřadu, vzniklo z iniciativy sdružení, a nejen jeho členové se osobně podíleli na závěrečných pracích, jak tvrdí již výše zmíněný informační leták, jež se objevil ve schránce Skalických.

Jak na mladé nadšence hledí jejich spoluobčané? Kde jinde se ptát na nálady obyvatelstva než v místní hospodě. „Já v jejich věku hledal, kde je levný pivo a hezký holky a nestaral se o kanalizaci a podobný věci,“ říká s úsměvem Jaroslav Kodým (49), který by mohl okamžitě a bez převleku hrát postavu místního hostinského ve filmu z venkovského prostředí. Ostatně skalickým hostinským také je. „Jsou mladý a ještě studují, copak na to budou mít čas?“ shrnuje nedůvěru některých občanů v mladou kandidátku.

„Nechceme být starosty, jenom bychom měli rádi kontrolu nad tím, co se v obci děje. Vždyť všichni studujeme a schůze zastupitelstva nejsou každý týden,“ vyvrací námitku, kterou slyšel již několikrát, Jaroslav Pokorný.
Zájem o veřejné dění se sdružení vyplatil před nedávnem. „Chtěli tady stavět satelitní městečko, ale lidi naštěstí pozemky neprodali. Jsme pro, aby se sem stěhovali další, ale proč se neopravují raději starší chalupy. Skalice má nádherný kouzlo a bylo by škoda o něj příjít,“ říká se zápalem v hlasu Vítek Veselý. „Ano, chtěli jsme tu stavět, ale narazilo to na odpor,“ přiznává místostarosta Jiří Brt (56), který bude kandidovat za Hasiče Rybova Lhota. „Obec má ale pozemky směrem ke Kozlovu (ukazuje Brt na fotografii cenné pozemky směrem k lesu, kde je mohylové pohřebiště, jedna z místních pamětihodností) a také v Rybově Lhotě a zde se může stavět.“

Na otázku, zda jsou plánované rodinné domy citlivě zasazeny do okolní venkovské zástavby, dostáváme odpověď, že všechno přece zpracovával architekt a ten by se měl vyznat. Dotazy nejsou místostarostovi příjemné, o zakázce na webovou stránku tvrdí, že vše bylo jinak. Zájem mladých lidí o politiku však podporuje: „Je dobře, aby se mladí angažovali, ne?“
Aby mohli „mladí“ kandidovat, museli sehnat dostatek podpisů pod petici, a právě proto vznikl informační leták s programem a představením kandidátů včetně fotografií. „Byli jsme překvapení, jak velkou podporu nakonec od lidí získali, asi kolem 50 lidí se podepsalo pod jejich petici,“ říká matka jednoho z kandidátů a zároveň zmocněnkyně volební strany Jana Veselá (48).

„Jsem ráda, že se do toho dali. Že jim není jedno, jak vesnice, ve které vyrůstali, vypadá,“ přiznává radost učitelka v mateřské školce.
A jaký je program Sdružení mladých? Výstavba dětského hřiště před obnoveným obchodem na návsi. Obnova duchovního života, tedy i mší v kostele, a pouliční kultury, včetně festivalů a divadel. Podpora turistiky má pomoci místním podnikatelům.
Jestli se „mladí“, jejichž heslem podle Jaroslava Pokorného je: „Chceme dát lidi více dohromady!“, do zastupitelstva dostanou, ukáží až volby v polovině října.