„Došlo k ohromnému nárůstu palivového příplatku u leteckých zájezdů, o stovky korun. Lidem to vadí, protože se ve finále dovolená prodraží třeba až o dva tisíce korun,“ uvedla referentka Marcela Basíková z táborské cestovní agentury M Servis, která nabízí zájezdy osmdesáti cestovních kanceláří. Potvrdila, že důvodem zdražení příplatku je vyšší cena paliva.
„Cena u leteckých zájezdů je skládaná. Cestovní kanceláře povětšinou uvádějí cenu holého zájezdu, bez pohyblivých příplatků, takže klient se konečnou cenu dozví až při setkání s referentkou. K tomu dva tisíce korun tvoří letecká a bezpečnostní taxa a dalších šestnáct set korun je palivový příplatek, o kterém je řeč, a který se zvýšil o stovky korun. Jeho výše záleží na délce letu a společnosti, se kterou letíte. Dohromady se tak cena zájezdu navýší v průměru o tři a půl tisíce korun,“ vysvětlila majitelka cestovní agentury Jordán Romana Fialová z Tábora. Na otázku, zda je povinností cestovek uvádět úplnou cenu zájezdu, odpověděla negativně.
„Vím, že na Exim Tours je teď podaná kvůli této záležitosti žaloba, ale zákon uvádění úplných cen neukládá. Pro klienty a i pro nás by bylo jednodušší uvádět úplnou cenu, ale při často se měnícím palivovém poplatku to ani není schůdné,“ přiblížila problematiku.
Podle výpovědí cestovních kanceláří a agentur jsou jejich klienti velice všímaví a žádné zdražení jim neujde. „Určitě by mi vyhovovalo, kdybych znala úplnou cenu zájezdu hned při prvním pohledu na prospekt,“ svěřila se Veronika Lidinská ze Sezimova Ústí.
Cestovní kancelář D Tour hlásí nárůst palivového příplatku o dvě stě korun. „Nabízíme služby také jiných cestovek a konečný příplatek uvádějí většinou stejný, a to 1570 nebo 1590 korun,“ shodly se referentky obchodu Zuzana Beranová a Renata Skučková a potvrdily, že příplatky se celkově obvykle pohybují ve výši tři a půl tisíce korun.
Problémy s palivovým příplatkem nemá Miloslav Hušek, majitel veselské cestovní kanceláře Hušek. „Já nabízím z devadesáti procent své produkty, tedy pobyty v rekreačních objektech jižních Čech. S těmito příplatky tedy nepřijdu vůbec do kontaktu,“ řekl.
Majitelka agentury Fialová naznačila, že o zimní zájezdy je menší zájem a rovnou „skočila“ do léta 2008. „Lidé se před Vánoci rozmýšlejí, kam pojedou v létě. Momentálně jsou in first minute zájezdy, při jejichž včasném objednání získáte slevu. Ti pokročilejší si třeba vypočítají, že sleva jim pokryje palivový příplatek,“ překvapila znalostí klientů.