Martine, co se vám na natáčení desetidílného pořadu Česko na grilu nejvíce líbí?

Mně se obrovsky líbí nadšení soutěžících a také jejich postupný kuchařský vývoj. Jak pomalinku natáčení začínalo a stoupalo k vrcholu, tak rostli i oni sami. To je na tom to nejzajímavější.

Sešli se šikovní soutěžící? Máme tam nějaké další jihočeské zastoupení?

Samozřejmě, že jsou soutěžící šikovní. Ačkoliv přišli ze začátku malinko nepolíbení, pod tlakem a po našich komentářích postupně rostou a rostou a rostou. To uvidíte. Bohužel mezi soutěžními dvojicemi není nikdo z jihu Čech, budu vám muset stačit já. (smích).

Na televizní obrazovky míří nový pořad televize Prima Česko na grilu, jedním z porotců se stal i jihočeský šéfkuchař Martin Svatek.
Česko na grilu míří na obrazovky. Porotcem se stal i jihočeský šéfkuchař

Jaké chyby podle vás nejčastěji děláme při grilování?

Grilování je samozřejmě aktuální věc. Je časově nenáročná, ale lidé jsou na něj příliš uspěchaní. Ke grilu je třeba naopak přistupovat s rozvahou. Češi dělají velkou chybu, že začnou dělat maso, a pak teprve přílohy, omáčky a shánět strávníky. Když se griluje, tak mají všichni čekat na maso a ne maso na strávníky.

Jaké netradiční suroviny, které nejsou příliš známé, se dají grilovat?

Myslím si, že Češi suroviny znají výborně. Vynechám takové ty úplně prapodivné suroviny, to je jiná kapitola. Myslím si ale, že náš národ je z hlediska surovin velice kultivovaný, známe a grilujeme opravdu všechno.

Jaký máte názor na současný stav gastronomie? Vidíte zásadní změnu?

V gastronomii se pohybuji třicet let a jsem velice potěšen, jak přibývá poctivého řemesla. Gastro samozřejmě ovlivňují hosté, a ti jsou stále kultivovanější. Jsou ochotní u nás posedět a zaplatit nám za naši práci. Dobrou gastronomii nedělají jen kuchaři ale i hosté. A to si málokdo uvědomuje. Takže dobrou gastronomii lze provozovat jedině ve spojení s hosty.

Martin Svatek z táborské restaurace Mace.
Chceš být šťastný celý život? Staň se kuchařem, říká Martin Svatek

Vaříte jen v práci nebo i doma?

V práci samozřejmě vařím, je to moje profese. Doma jen o víkendu, tím se podílím na chodu domácnosti. Vařím rodině poměrně rád, ale mám doma takové trošku obtížné strávníky, kteří nechtějí jíst všechno, co uvařím.

Kdo je Martin Svatek

Rodák z Mladé Vožice Martin Svatek (50) je zářivou hvězdou české gastronomie. Oboru se učil v Pelhřimově, s manželkou Janou má dvě dcery, společně žijí v Košicích na Táborsku. Během své kariéry obdržel řadu cen z mnoha mezinárodních soutěží. Je hrdý dlouholetý člen Národního týmu kuchařů a cukrářů.

Jako šéfkuchař táborské restaurace Mace v hotelu Palcát Martin Svatek pravidelně ohromuje a vzdělává chuťové buňky návštěvníků netradičním pojetím české klasické gastronomie. Pořádá tematické večery a další zajímavé zážitkové kulinářské akce. Bez nadsázky lze říci, že je kulinářským králem jižních Čech. Vychází z tradičních receptů, které v moderním pojetí servíruje ve fascinujícím stylu tak, že hosté nejen nestačí fotit, ale nestíhají také vymýšlet superlativy, kterými by šéfa zahrnuli.

Šéfkuchař a člen Národního týmu kuchařů a cukrářů ČR Martin Svatek ve čtvrtek 14. července v podvečer připravil pro padesát dětí a jejich vedoucí na letním táboře v Dražičkách na Táborsku žranici, zahanbit se nenechali ani táboroví kuchaři.
Šéfkuchař Martin Svatek navštívil letní tábor v Dražičkách. Děti si mlaskaly

Vydal vlastní knihu s názvem Česká kuchyně, lehká a elegantní, přednáší v odborných školách a aktuálně chystá další kuchařku. Objevil se v pořadech jako MasterChef, Máme rádi Česko, Kluci v akci: Legendy české kuchyně či Pohlreichův souboj restaurací.

Česko na grilu je souboj deseti dvojic - párů, kamarádů, rodinných příslušníků, které na televizních obrazovkách TV Prima diváci poprvé uvidí v sobotu 23. března ve 20.15 hodin, s týdenním předstihem lze show sledovat na platformě Prima+. Rodinný soutěžní pořad, který slibuje napjaté emoce, chutné recepty a tipy na grilování pro začátečníky i pokročilé, moderuje Patricie Pagáčová a Tomáš Zástěra. Výkony soutěžících mají kromě odborníků posuzovat porotci z řad veřejnosti. Ti zatím zůstávají v utajení. Diváci se mohou těšit nejen na jejich výkony, ale seznámí se i s příběhy, které je do show přivedly.

Video upoutávka:

#youtube|z_e8dCMBnuE?si=A6mXWWXrtGYonG3o#