Jak se jmenuje nejjasnější planeta, která je vidět ze Země nebo které první kmeny obývaly Evropu. Nejen s těmito otázkami, ale i s poznáváním obrázků či jinými kvízy, se museli poprat žáci z primy Táborského soukromého gymnázia a páťáci ze Základní školy z Měšic a Čekanic. Ve středu se uskutečnil Celorepublikový den otevřených dveří soukromých škol a v jeho rámci čekala v učebně gymnázia na děti vědomostní soutěž O táborský stříbrný poklad a několik prezentací antireklamy.

„Připravili jsme prezentace nejmladších studentů od sekundy, tedy sedmé třídy, až po kvintu. Ti od jara pracovali na materiálech o zdravém životním stylu a měli přednášku na témata znečišťování životního prostředí, proti kouření, řekni drogám ne a láska a bezpečný sex. Ke všemu zpracovali i plakáty. Svá zjištění poté přednesli nejen svým spolužákům, ale také dětem ze Základní školy v Čekanicích a Měšicích," přiblížila ředitelka Táborského soukromého gymnázia Markéta Švadlenová s tím, že podstatou projektu bylo prezentovat výsledky ostatním školám.

Na téma proti kouření se rozpovídali autoři prezentace Ota Podlipný, Petr Milichovský a Šimon Kropík, všichni z tercie. „Vytvoření power pointové prezentace si vzal na starost Ota, plakát dělal zbytek třídy a my tří jsme přednášeli. Čerpali jsme z různých internetových serverů, které jsou zaměřené proti kouření," vzal si slovo Šimon.

Nejvíce prý na posluchače zapůsobila obrazová část. „Všem jsme ukázali, jak vypadají plíce po deseti letech kouření. Jsou úplně černé. Měli jsme v prezentaci rozříznutou plíci mrtvého, který celý život kouřil," popisuje Ota.    Spolužáci okamžitě reagovali. „Byli trochu zděšení, když viděli, jak jsou plíce uvnitř černé a zkažené. Bylo to pro ně hodně odstrašující," dokončuje Petr.

2,3 milionu

Skupinka studentů se podle svých zjištění shoduje na jednom: muži kouří více než ženy a v Česku kouří 2,3 milionu lidí, což je více v poměru na počet obyvatel než v jiných zemích Evropy. „Například proti Dánsku u nás není kouření zakázané a dostanou se k němu i děti. V Dánsku jsou na kouření hodně přísní a na veřejnosti se kouřit ani nesmí. Sankce za prodej cigaret nezletilým jsou tak vysoké, že si to prostě nikdo nedovolí," míní Šimon a dodává: „Dočetli jsme se, že Češi kouří ještě víc než Kubánci. Kuřák v průměru podle průzkumů vykouří krabičku denně, což je srovnatelné s Amerikou."

U nás v republice se prý nezletilí k cigaretám dostanou snadno. „Zkoušeli jsme obejít pět prodejen, jestli nám cigarety prodají. Ani v jedné z nich po nás nechtěli občanku," rozčiloval se Ota.

Trojice také zmínila, že pokud člověk kouří od 18 do 40 let krabičku denně, za cigarety vydá 1 077 120 korun.

Po antireklamě nebyl ale se vzděláváním konec. Asi na padesátku dětí čekala vědomostní soutěž O táborský stříbrný poklad.

„Studenti z primy byli vedoucí skupin a s ostatními dětmi vytvořili sedm soutěžních družstev. Řešili otázky ze všeobecného přehledu, ale i vztahující se k Táboru. Poznávali hrady a zámky či stromy a známé osobnosti. Nejde jen o znalosti a vědomosti, ale i o rychlou reakci. Děti nejprve sbíraly body, které pak mohly sázet na otázky a skóre tak pěkně rozhýbaly," popsala hru Markéta Švadlenová.

Všichni soutěžící si odnesli cenu a diplom. První místo za své znalosti získal tým Adama Stibala. „Otázky mi všechny přišly docela těžké. Hra nás ale všechny bavila. Nejdříve nám to moc nešlo a měli jsme málo bodů, pak se to ale obrátilo, až jsme nakonec zvítězili," zhodnotil žák primy.