Počet nezaměstnaných se sice velmi mírně zvýšil, a to konkrétně o 39 lidí, ale jak říká ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor, je to pro tento letní měsíc obvyklý jev. Z červnových 2 707 lidí bez práce tak jejich počet povyskočil 2 746 nezaměstnaných.

„Je to jev víceméně typický, protože se přicházejí evidovat první absolventi škol, kteří se teprve poohlížejí po svém prvním zaměstnání. Pokud nebudou mít na startu své pracovní kariéry přehnané nároky, drtivá většina z nich by měla místo získat bez větších obtíží,“ ujišťuje ředitel.

Firmy v okrese totiž aktuálně nabízejí 1906 volných pracovních míst, což je nový historický rekord a často u úřadu poptávají i absolventy. Na jedno volné pracovní místo tedy aktuálně připadá 1,4 osoby bez práce, což je dokonce méně než v předchozím měsíci. V červnu se o místo dělilo 1,5 osoby. Nižší hodnotu tohoto ukazatele registruje ÚP až v roce 1996. Nové zaměstnance například stále nabírá nově otevřený plánský závod Yanfeng. „Stále hledáme lidi prakticky do všech pozic, od výroby přes logistiku až například pro kvalitu,“ potvrdil ředitel Jiří Rösner.

Ani struktura poptávky ze strany firem se na Táborsku příliš od předchozích měsíců nemění. „Stále jsou velmi žádaní technicky vzdělaní lidé, od vyučených až po VŠ kvalifikaci: řidiči, montážní dělníci, řemeslníci, operátoři výroby a další. Stále je také díky turistické sezoně patrný zvýšený zájem zájem o číšníky, kuchaře, pokojské a další pracovníky v oblasti služeb,“ upřesnil Pavel Kaczor.

Táborsko ke konci července vykazovalo čtyřprocentní míru nezaměstnanosti.  
Chýnovsko:       3,0 %
Veselsko            3,6 %
Jistebnicko        3,7 %
Soběslavsko      3,7 %
Bechyňsko         3,8 %
Mladovožicko   3,9 %
Táborsko           4,2 %

Jižní Čechy:
Jindřichův Hradec              1,7 %
Písek                                2,1 %
Prachatice                         2,4%
České Budějovice              2,5 %
Strakonice                        3,2 %
Tábor                               4,0 %
Český Krumlov                  4,4 %
JČ kraj celkem                   2,8 %
ČR                                    4,1 %