Zdeněk Hynouš se postavil do čela skupiny lidí, kteří spolu s ním bydlí ve stejném domě. Dalo by se říct proklatém domě, neboť firma Domy Tábor nesplácela bance úvěr, a lidem teď hrozí, že o byty přijdou nebo si je budou muset znovu koupit.

První tři dražby jsou již nařízeny na 10. června. Vlastníky zástavou zatížených bytů zastupuje Zdeněk Hynouš také u soudu v roli zmocněnce.

Můžete upřesnit, jak vůbec k tomuto případu ve vašem domě podle vás skutečně došlo, kde se stala chyba?
Já si myslím, že došlo k vědomému podvodu prodávající firmy Domy Tábor. Když to řeknu zjednodušeně, tak každý z nás kupujících zaplatil svoji bytovou jednotku a peníze jsme zaplatili na účet, který nám firma Domy Tábor sdělila. (Platby z tohoto účtu už do úvěrující banky neodcházely. Tím k bytům bance zůstávalo zástavní právo) . Ideálně to mělo vypadat tak, že firma Domy Tábor nám měla sdělit, u které banky je zástavní právo a měli nám říct, že kupní cenu máme odeslat rovnou do této banky. Což se nestalo, a to já považuji za součást podvodu ze strany firmy.

Jak se to bude dál vyvíjet?
Hrozí dražba jednotlivých bytů a garáží jejich vlastníků a už se to i děje. Dražba má za úkol naše vlastnictví vydražit s účelem, aby ty peníze dostali zástavní věřitelé, to znamená banky. Pro nás, pro vlastníky, to znamená, že o byty a garáže přijdeme anebo se musíme dražby zúčastnit a zaplatit ještě jednou.

Tohle je ohromný tlak na psychiku lidí. Zvládají se se situací nějak vyrovnat?
Poškození vlastníci celou situaci snášejí velmi těžko, řada z nich trpí psychickými problémy a já se jim ani nedivím. Někomu zaplatili tři miliony korun za byt a teď si ho budou muset koupit ještě jednou nebo budou vystěhováni? Takže se jim nedivte ani vy, snášejí to velmi těžko. A protože nebylo vymazáno to zástavní právo od úvěrující banky, můžeme tedy kvůli dražbě o své majetky přijít.

Kolika lidem tento již téměř reálný scénář hrozí?
Poškozených bylo šestnáct, teď je nás patnáct, protože jeden se mimosoudně s bankou dohodl, takže už nepatří mezi poškozené. Soud všechny podklady hodnotí a zkoumá velmi pečlivě, což hodnotím kladně, ale na druhou stranu se tak jednání časově protahuje a nejen já, ale i všichni zmocněnci bychom už byli rádi, kdyby již nějaké rozhodnutí padlo.

A jaké si myslíte, že bude?
Já doufám, že spravedlnosti bude učiněno za dost. Můj názor je ten, že když už jsem jednou něco zaplatil, tak proč bych to měl platit podruhé. Většina poškozených říká totéž.