Černou statistiku vydali policisté v minulých dnech.
V čem vidí řidiči a policisté největší problém? Proč si chodci stále neuvědomují, že jsou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu?
Okresní policejní statistika za loňský rok vypovídá o jednom mrtvém chodci, šesti těžce a 29 lehce zraněných.
„Pět chodců požilo před nehodou alkohol a deset nehod zavinili přímo,“ upřesnil tiskový mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.
„Chodci jsou v noci sebevrazi na silnici, a to hlavně mimo obec. Pokud si nevezmou reflexní nebo aspoň světlý oděv, řidič nemá šanci je vidět, silueta postavy se vykreslí až na poslední chvíli. Před pár dny jsem měl co dělat, abych se jednomu takovému v černém oděvu vyhnul,“ varoval profesionální řidič Zbyněk Vošta.
Nejrizikovějším úsekem v Táboře se pro chodce v noci stává Budějovická ulice, Soběslavská na Kopečku a Varšavská na sídlišti Nad Lužnicí. Přechody nejsou dostatečně osvětleny a odrazy reflektorů protijedoucích aut řidiče mnohdy oslepí.
Čilým cyklistickým ruchem proslulou Soběslav zase trápí neosvětlení cyklisté.
„Skutečně se pak nemohou divit, že domů nedojedou. Lidé jsou nepoučitelní, dokud se něco nestane. Přes město vede hlavní tah a naproti tomu okrajové části města zase nemusí být tak dobře osvětleny. Apeluji na viditelný oděv a osvětlení všech účastníků provozu,“ řekl Deníku velitel soběslavských strážníků Miroslav Drs.
Dopravní policisté před vstupem do vozovky doporučují zvážit rychlost blížících se vozidel a neschovávat se za vozidla nebo rohy staveb.