Potvrzuje to i místostarostka Soběslavi Vladimír Drachovský. „Prozatím se veškeré práce týkaly víceméně obvodu náměstí, zeleně, oprav chodníků a podobně. Nadcházející fáze rekonstrukce se ale nejvíce dotkne celkové podoby náměstí, a potažmo také parkování na centrální ploše a v přilehlých ulicích,“ nastínil.

Pro obyvatele a návštěvníky města představují současné plány poměrně výraznou změnu, rozhodně by jim však neměly přidělat vrásky na čele. Úprava parkovacího systému v centrální části Soběslavi si vyžádá úbytek zhruba deseti parkovacích míst, na druhé straně se ale připravují záchytná parkoviště v docházkové vzdálenosti. Původní plány přitom hovořily o ztrátě až třiceti míst, nakonec se ale narodila podstatně mírnější varianta. Se zmiňovanými záchytnými parkovišti se počítá u restaurace Paluba a na Dolních příkopech, k rozšíření parkovací kapacity dojde v Bezděkově ulici.

Řešení parkování v centru shrnuje aktuálně zpracovávaná studie ve spolupráci s fakultou ČVUT. Obsahuje plány na vymezení parkovacích zón, zjednosměrnění provozu, regulované stání i další body.

„Uvažujeme také o rezidenčních kartách a instalaci parkovacích hodin,“ doplnil informaci Vladimír Drachovský. „Studii chceme prezentovat na březnovém zastupitelstvu, kde se bude o všem ještě diskutovat.“

Realizace připravovaného systému parkování samozřejmě zajímá také městské policisty, kteří bojují s obvyklými neduhy řidičů. Zástupce vrchního strážníka Dušan Tourek věří, že novinka městu pomůže. „Nějakou regulaci a úpravu současného stavu si to určitě zasluhuje, protože parkovací místa v centru chybějí. Uvidíme, co to nakonec přinese. Pro nás se nic nezmění, budeme dál dělat svoji práci,“ prohlásil.

Brzké vyřešení současné situace s parkováním v Soběslavi kvituje s povděkem i Zdeněk Šťastný, jenž má bydliště právě ve středu města. „Centrum je přeplněné a každý si tady parkuje, kde chce. Rozhodně je potřeba dát tomu nějaký systém. Nejvíc nás samozřejmě zajímá, jakou formou se bude řešit stání pro rezidenty, kteří tady bydlí,“ připojil svůj názor obyvatel Bezděkovy ulice.