Jestliže je již nyní voda z kohoutku drahou položkou v rozpočtu domácností, ani jeho zavírání lidem neušetří. Ceny opět míří vzhůru, neboť soustavy vodovodů a kanalizací si říkají o nemalé investice.
„Mám doma úsporné baterie, ale člověk nepozná, zda ušetřil, protože ceny pořád rostou,“ potvrdila Helena Čechová z Tábora.
Zastupitelé všech obcí teď postupně dostávají na stůl plány financování obnovy vodohospodářského majetku. A ty jak ukazují, hodlají spolykat stamiliony korun.
Sestavení, ale také realizace tohoto plánu s výhledem na deset let je pro vlastníky vodovodů a kanalizací zákonnou povinností.
„Spočítali jsme, že na příštích pět let potřebujeme 585 milionů, které vystačí k obnově necelých tří procent majetku. Víme ale, že již v příštím a následujícím roce z této částky proinvestujeme skoro čtyři sta milionů korun,“ naznačil ředitel Vodárenské společnosti Táborsko (VST) Milan Míka.
S přispěním dotace a úvěru bude VST rozšiřovat a rekonstruovat kanalizaci a v Táboře budovat novou štolu. Všichni občané musejí předem počítat, že ruku v ruce s vloženými investicemi půjde i zmíněný růst cen za vodné a stočné.
„Aby se daly opravy realizovat, souhlasil bych s růstem těchto cen tak, jak to umožňují pravidla,“ řekl při projednávání předložené kalkulace místostarosta Tábora Martin Jirovský.
Ředitel Míka včera Deníku potvrdil, že již v příštím roce se počítá s osmiprocentním nárůstem.
O kolik?
Zvyšování cen nemine ani občany z menších měst.
„Ceny pro lidi určitě porostou. Zatím jsme ale jen spočítali, kolik peněz potřebujeme pro obnovu majetku. Otázkou tedy je, kolik z těchto prostředků půjde přímo do kalkulace na vodné a stočné, a kolik zaplatí město jako vlastník majetku,“ vysvětlila ředitelka Vodárenského sdružení Bechyňsko Zdenka Sosnová.
Podle slov mladovožického starosty Jaroslava Větrovského je zvýšení cen vodného a stočného jen jednou z cest jak dostát finančnímu modelu, který je výsledkem desetiletého plánu obnovy.
Zatímco desetiletý plán obnovy je pro Mladovožické závazný stejně jako pro ostatní, finanční model, který je nedílnou součástí nové provozovatelské smlouvy, si vysloužili kvůli dotaci z Unie.
„Buď pravidla Unie přijmeme a dostaneme dvacet milionů na čistírnu odpadních vod, nebo nepřijmeme a zbydou nám oči pro pláč,“ vysvětlil starosta postoj radnice. Pokud přijmou dotaci, vzdávají se práva rozhodovat o budoucí ceně za vodu.
O jak velké zdražení ale v Mladé Vožici půjde, zatím jasné není.
„Plán obnovy máme připraven v konceptu a bude jej projednávat zastupitelstvo v polovině prosince. Do té doby bych vařil z vody,“ konstatoval Větrovský.
Vožice má výhodu, že v uplynulých letech investovala do vodohospodářské infrastruktury nemalé peníze.
„Budeme se snažit, aby dopad na naše občany byl co nejmenší, ale s nějakým navýšením počítat musíme. To je naše daň za čistírnu odpadních vod, bez které bychom se neobešli,“ uzavřel starosta.
Alena Šatrová
Kateřina Nimrichtrová