V dětství onemocněl spalničkami a vzápětí přišel o zrak. Přesto svůj život nevzdal. Naučil se hrát na hudební nástroje a umění předával žákům v táborské umělecké škole.

Řeč je o osmdesátiletém nevidomém varhaníku Ladislavu Dohnalovi ze Sezimova Ústí, který si v pondělí převzal Cenu Olgy Havlové – bronzovou plastiku Olbrama Zoubka nazvanou Povzbuzení. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle handicapovaným lidem.

„Je to pro mě velká čest a pocta. Sošky si velmi vážím," řekl Ladislav Dohnal Táborskému deníku krátce poté, co si od redakce vyslechl gratulaci. Starosta Sezimova Ústí Martin Doležal ho společně se starostou Tábora a Plané nad Lužnicí navrhoval už v loňském roce. Tehdy ale neuspěl.

„Myslíme si, že je jednou z osobností, která si cenu opravdu zaslouží. Přes svůj handicap se dokázal přenést a dodnes ho můžeme vídat na akcích určených seniorům," sdělil Martin Doležal, který neskrýval radost, že nominace napodruhé vyšla.

Ladislav Dohnal vyučoval své žáky na klavír, akordeon, housle i trubku. „Největší radost mi udělá, když vidím, jak některých z mých žáků uspěje. Dva se dostali na pražskou konzervatoř, další je na Slovensku," vypráví muž, který si na slavnostním večeru mohl zahrát na oblíbené varhany.

Velkou oporou je mu manželka, s níž po letech oživil fungování pěveckého sboru Harmonie. Ani po odchodu do důchodu hudbu nepověsil na hřebík. Lidé si ho v současnosti mohou poslechnout také v kostele sv. Václava v Plané nad Lužnicí.

„Kromě kulatých narozenin, které mám v říjnu, mě letos čeká několik setkání se seniory a také vystoupení v G-centru," nastínil oceněný varhaník svůj program, kterého před čtyřmi lety vyznamenal i ministr zdravotnictví za celoživotní přínos v oblasti zdravotně sociální práce.