Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celou noc zasvětili modlitbám

Tábor – Velikonoce v pravoslavné církvi dosáhly svého vrcholu

19.4.2009
SDÍLEJ:

Sloužící duchovní Jeromonach PachomijFoto: Alena ŠatrováČerná klenba nad Žižkovým náměstím se již rozestupovala, když pravoslavní nad nedělním ránem opouštěli svůj chrám na Špitálském náměstí. Celou noc zasvětili modlitbám, jimiž oslavovali Kristovo zmrtvýchvstání.
Již před 21. hodinou se před chrámem vytvořil takový zástup věřících, že se do malého chrámu najednou nevejdou. Přinášejí si košíky jídla, v nichž jsou kromě pečiva vidět i velikonoční vajíčka. Duchovní je dle židovského zvyku posvětí a lidé jeden po druhým se přicházejí poklonit Ježíši Kristu.


Dvouhodinovým čtením ze skutků apoštolů tráví společně čas do sobotní půlnoci, kdy podle tradice vstane Kristus z hrobu.
O půlnoci pak přijde ten pravý čas k obchodu chrámu s ikonami. „To je symbol uzavírání života a smrti, neboli věčný kruh a jde vlastně o symboliku obcházení Kristova hrobu, tím je náš chrám, “ vysvětluje duchovní otec Jeromonach Pachomij Paďour.


Chrám se opět zaplnil lidmi a jeho kadidlem provoněným prostorem prostupuje liturgie Jana Zlatoústého, jež je připisována autorovi ze 4. století. Nasloucháme slovům církevní slovanštiny, kterou Jeromonach Pachomij tu a tam proloží řeckým slovíčkem.


Čas plyne pomalu, ospalé děti polehávají na kůru a i na dospělých je již vidět únava. Do konce oslavy je však ještě daleko, teprve před třetí ranní přijde na řadu poslední akt: svaté přijímání.
Několik lidí bere děti a míří do ještě ospalých ulic, ostatní by ještě měli zasednout k jednomu stolu k agapickému setkání – hostině z paschálních pokrmů.

Padesát dnů

U pravoslavné církve však Velikonoce tímto obřadem nekončí, následuje dalších 50 velikonočních dnů. Období Velikonoc skončí až sesláním Ducha svatého – svatodušními svátky.
Východní i západní křesťanství se shoduje v tom, že největším svátkem je svátek Utrpení, Ukřižování a posléze Vzkříšení, které je vnímáno jako vrchol křesťanského tajemství.

„Snad jediný rozdíl je v jakési kulturní akcentaci, kdy Západ více zdůrazňuje psychologickou stránku věci, a proto se zastavuje u Velkého pátku, u bolesti, utrpení. Je tam jakási antropomorfizace Kristovy bolestí, je zdůrazňováno jeho lidství. Východ se u zjevné lidskosti nezastavuje a soustředí se až na neděli, na božství. Proto nejsou východní ikony trojrozměrné, ale jen dvourozměrné. Jsou vlastně odlidštěné, čímž je daný důraz na božský princip. Nedovedu si představit, že by někdo ve východní spiritualitě uctíval Kristovy bodné rány po hřebech,“ dodal k výkladu duchovní.

Rozdělení křesťanství na východní a západní souvisí s rozpadem římské říše. Řecká filozofie ovlivnila více východní směr, římská se orientovala na západ. Obě kultury se pak začaly pozvolna od sebe oddalovat a rozcházet. Proces odcizování trval ale 700 let, proto je za oficiální datum rozkolu stanoven až rok 1054.


Autor: Alena Šatrová

Místo události:
19.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do Chýnova v sobotu zavítá cyklokros, startovat může každý

Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na pátek a sobotu od pohřební služby Melich.

OBRAZEM: Fotbalisté z Klíčku si odnesli putovní pohár

Tábor - Po nezvykle dlouhé přestávce se sešli ve středu 11. října v tělocvičně Střední školy obchodu, služeb a řemesel domácí FK Rohlík a hosté FC Klíček Záluží, aby soupeřily v sálové kopané o putovní pohár.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení