Projekt berou za svůj zejména místní obyvatelé, kteří most využívají jako zkratku do města. Vidí potenciál i v budoucnosti a turistice. „Lávka pro pěší a cyklisty je velmi důležitá a jestliže přibydou další domy, o to více bude využívaná,“ míní Vladimír Hána. „Je nutné, aby nové vznikající projekty zajišťovaly propojení infrastruktury s životem a pohybem obyvatel měst a obcí,“ vyjadřuje podporu Ida Taušlová. „Po tom mostě se chodí velmi i nyní, kdyby to nebylo nebezpečné z hlediska průjezdu vlaku, určitě ho využívá daleko více lidí,“ doplňuje Martin Habart.

Informace doplňuje předseda čelkovického osadního výboru Michal Arnošt. Připomíná, že toto téma bylo i jedním z okruhů setkání Čelkovických a radních v lázních Eleonora v dubnu tohoto roku. „Všichni jsme si mysleli, že už je rozhodnuto, že lávka pro pěší tam bude, ale jak jsem pochopil starostu, je to stále otázka peněz a někteří zastupitelé si umí představit lepší věci, do kterých investovat,“ popisuje.

Propojení města s přírodou

Petice, kterou lze najít na webu e-petice.cz, má hlavně podpořit tento záměr, který se odhaduje asi na 50 milionů korun. Dosud jí podepsalo 238 lidí (údaj k 31. květnu 2024). „Dává nám to smysl, aby tam spojení pro pěší bylo. Jde o přirozené propojení dvou částí města Maredova vrchu a Čelkovic, navíc to pomáhá tomu, aby mohli lidé chodit do přírody,“ vysvětluje Michal Arnošt.

Železniční most v Táboře s Křižíkovou elektrárnou.
Křižíkův most v Táboře bude brzy minulostí. Správa železnic postaví nový

Čelkovičtí jsou toho názoru, že pokud se lávka pro pěší nevybuduje během stavby nového železničního mostu, už by nemusela vzniknout nikdy. „Když se to neudělá během investice Správy železnic v příštím roce, už se to nemusí povést. Dostat tam techniku a dělníky je totiž velmi nákladné,“ míní předseda osadního výboru.

Do budoucna se Čelkovičtí chtějí zasadit i na vzniku vlakové zastávky. „Jde o zajímavé místo uprostřed Čelkovic, určitě to má potenciál i ve spojení s Křižíkovou elektrárnou. Lidé by se mohli projet Elinkou a zastavit se tu, přejít po lávce a jít se podívat do centra,“ doplňuje Michal Arnošt.

Osada Čelkovice má i vlastní stránku na sociální síti, kde lze dění v této místní části sledovat. Aktuálním tématem v Čelkovicích je také obchvat Tesco-Slapy, který má odvést dopravu z města. Nyní se tato krajská stavba objevila i v pořadu ČT Nedej se - díl Krajina v obchvatu. Vidět ho lze online zde

Možná půjde použít stará konstrukce

Starosta Štěpán Pavlík pro Deník přibližuje aktuální situaci. „Se stavbou lávky souhlasíme, máme vůli, ale nevíme, jestli v rozpočtu pro příští rok na realizaci najdeme dostatek peněz. Díky petici mohou místní deklarovat zájem o vybudování pěší lávky celému zastupitelstvu,“ podotýká.

Správa železnic radnici nabídla možnost přidělání přechodu pro pěší k novému mostu. Ve hře je i daleko zajímavější varianta. „Řešíme s památkáři také možnost asi pětimetrového posunutí, postavení na provizorní podpory a využití starého Křižíkova mostu. Mohl by být tak po nutných opravách nejen atrakcí, ale zároveň by získal i praktický účel pro pěší a cyklisty. Prověřujeme technické i finanční možnosti tohoto plánu,“ naznačuje starosta s tím, že je nakonec možné, že budou vedle sebe mosty dva. „Rádi bychom to stihli příští rok, ale může to trvat taky dva i tři roky,“ naznačuje Pavlík.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Nový most na Bechyňce má být kopií původního při zachování historických pilířů, Správa železnic ho chce postavit příští rok a počítá s investicí kolem 150 milionů korun. „I pro nás je důležité, aby se obě stavby, most a lávka pro pěší, dělaly současně, protože tím se pro město podstatně sníží náklady na vybudování,“ dodává místostarosta Radoslav Kacerovský. „Například pronájem jeřábu vychází i kolem milionu na den,“ uvádí příklad vysokých nákladů dodatečné realizace.

Trafostanici v Údolní ulici v Táboře nově zdobí portrét Františka Křižíka.
Trafostanici v Údolní ulici v Táboře nově zdobí portrét Františka Křižíka

Kulturní památkou je nejen majestátní konstrukce nad Lužnicí ale i sousední elektrárna. Uvnitř chce radnice rekonstrukcí vybudovat muzeum věnované elektrifikaci a vynálezci Křižíkovi jako osobnosti, také kavárnu či sály pro koncerty, výstavy a besedy. Tábor chce pro veřejnost upravit i další památku spojenou s Františkem Křižíkem, a to Trafačku na nábřeží Jordánu.

Čtěte také:

ID 8095250

ID 6213176

ID 8159196