Jak přiblížili místní obyvatelé, voda přeplněnila také hasičskou nádrž pod kopcem, proud strhl také malou lávku. "Museli jsme zachraňovat králíky i slepice," uvedl místní muž, který se u svého rekreačního objektu náhled ocitl po pás ve vodě.

Podle informací ČTK měly prudké bouřky tragické následky především u našich sousedů, na jihu Rakouska. Poškodily elektrické vedení a musela být zastavena železniční doprava v oblasti Korutan a Štýrska. Zemřely dvě děti ve věku pět a osm let a zhruba desítka lidí utrpěla u přírodního koupaliště Sankt Andrä zranění, někteří těžká. V místě se vyvrátilo několika stromů kvůli silnému větru o rychlosti až 139 kilometrů v hodině. Stromy padaly i na dálnici A2 u Griffenu, silný vítr měl strhávat v této lokalitě i střechy.

Další lidé se snažili uvolnit kanalizační odtok, který utěsnily naplaveniny. Kolem půl deváté večer popisovali, že se přes jejich obec prohnala bouřka doprovázená přívalovým deštěm. "Byla to sakramentská průtrž, trvalo to asi jen deset minut. Voda z polí nás okamžitě vyplavila," komentoval starší muž.

Srážky se jim dostaly proudem přes zahradu, do kůlny i obytných částí, neštěstí nezabránila ani improvizovaná hráz z pytlů s pískem, kterou stihli postavit. "Máme smůlu, že stará chalupa nemá podezdívku a všechno šlo rovnou dovnitř," dodal.

Hasiči zasahovali hlavně na Písecku

Jihočeští profesionální hasiči podle své mluvčí Venduly Matějů v důsledku větru a bouřek zasahovali v pátek večer u 33 událostí. "Během dvou hodin jsme všechny tyto oznámené události vyřešili. Doslova spláchnuté bylo Milevsko, kde evidujeme 21 zásahů," podotkla.

Ilustrační foto
Předpovědi slibují ustávání deště, v Hrádku je Klabava na třetím stupni

Do Milevska hasičský záchranný sbor povolal jednotky ze širokého okolí, které především čerpaly vodu ze zatopených sklepů, kotelen nebo obchodů a uvolňovaly a pročišťovaly kanalizaci, která nestíhala pobírat velké množství dešťové vody. "U Jistebnice a Bechyně a pak v okolí Českých Budějovic jsme odklidili ze silnic několik spadlých stromů," dodala Matějů.

Meteorologové zaznamenali u Budějovic supercelu

Bouřky řádily na řadě dalších míst v republice. Nejnebezpečnější situace nastala večer podle Českého meteorologického ústavu právě  v jižních Čechách, kde se bouřky zformovaly na linii konvergence (sbíhavosti proudění). "Tím pádem mohou přecházet přes "v řadě" a způsobovat lokální přívalové srážky. Dejte v této oblasti pozor," upozorňovali.

"Bouřkám v Čechách i přes dobrou dynamickou podporu chyběl dostatek energie. I tak vznikla ale na západ od Českých Budějovic slabší supercela," uvedli meteorologové na svém twitteru.

Meteorologové zaznamenali u Budějovic supercelu a konvergenci.Meteorologové zaznamenali u Budějovic supercelu a konvergenci.Zdroj: archiv ČHMÚMeteorologové zaznamenali u Budějovic supercelu a konvergenci.Meteorologové zaznamenali u Budějovic supercelu a konvergenci.Zdroj: archiv ČHMÚ