Vesnička, která má necelých dvě stě obyvatel opět žije. A stoupá jí tak i návštěvnost. Na každém rohu lze potkat jinou obludu. Nechybí trefné dekorace, pomůcky a pomocníci jako kocouři, hadi, pavouci či netopýři. „Vaří tu lektvary lásky i elixíry věčného mládí, každý rok je to jiné. Loni se nám hrozně líbila letecká pošta i s razítkem. Letos nás zaujala perníková chaloupka s pecí na zlobivé děti nebo čarodějnice s obrovským hadem obtočeným kolem lampy,“ vyjmenovává návštěvnice Andrea Vyskočilová, která sem na obhlídku vyráží vždy před Filipojakubskou nocí pravidelně několik let.

Čarodějnice jsou věrné

Tradici před lety vymyslela rodina bývalého starosty Jana Dafčíka. Místní tak nadchla, že si ji vzali za svou a pokračují s ní i v novém složení samosprávy. Starostka obce Petra Nováková popisuje, že Lomští se snaží výzdobu inovovat, aby se neokoukala. „Čarodějnice jsou nám věrné, první se objevily před dvanácti lety a od té doby létají v hojném počtu. Nebude to asi nejsilnější ročník,“ hodnotí.

Letos si ježibaby dokonce otevřely novou provozovnu. „Novinkou je na návsi servis plný porouchaných košťat. Takže milé dámy, klidně si k nám přijeďte i se svým pokaženým létajícím prostředkem,“ směje se starostka.

Novodobá tradice obyvatel vesničky na Táborsku letos slaví 10. výročí od založení. Lomské čarodějnice si na oslavu upekly i dort.
Nejděsivější vesnička v republice. Čarodějnice obsadily Lom u Tábora už podesáté

U obecního úřadu si lze ve fotokoutku vytvořit také památku a stát se lomskou čarodějnicí. Jsou malé, velké, tlusté, tenké. Některé sedí na plotě, jiné v perníkovém domečku, některé nedodržely pravidla rychlosti létání a nezvládly přistání. Tak jim koukají nohy ze křoví či hranice dřeva.

„Máme tu i takové maličké dekorativní u zvoničky a na stromě, snažíme se každý rok inovovat, ale už je nepočítáme,“ dodává Petra Nováková.

Vesnička Nové Dvory u Opařan už je vyzdobená na Filipojakubskou noc. Čarodějnice už dohlížejí na přípravy.
V Nových Dvorech se už na slet čarodějnic připravili

Loni prý lomské ženy čarodějnicím dokonce na uvítanou zatančily děsivý tanec. „Ještě nevíme, jak to letos zvládneme, když jsou čarodějnice v týdnu. Ale pokusíme se pro děti připravit nějaký program,“ slibuje.

Loňský sabat v Lomu u Tábora: 

Netradiční výzdoba prý láká nejen lidi z okolí, ale nedávno se sem vypravil i celý autobus turistů. „Zastavil tu a z něj se vyvalilo asi dvacet osob, které byly místními zjevy doslova fascinovány,“ podotýká závěrem Petra Nováková.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Čarodějnice vystavují lidé na Táborsku i v okolních obcích, například Oboře, Větrovech, Plané nad Lužnicí, Košicích, Malšicích i v Nových dvorech u Opařan, nikde jich však nemají takové množství a nedrží tento zvyk tak dlouho.