V Plané nad Lužnicí byl samec pozorován poprvé ve středu 24. března. Za týden v úterý 30. března se k němu přidala i jeho družka. Společně se pustili do revize svého obydlí, aby mohli vyvést nové mladé. První dubnový den byli zastiženi při svém sbližování.

Jak ukazuje mapa hnízd čápů bílých České společnosti ornitologické na webu, tak i v jižních Čechách je řada hnízd již obsazena. Posel jara se zatím nevrátil do Budislavi, Kardašovi Řečice či Horní Plané.

Obsazená hnízda:
Malonty, Kaplice, Vyšší Brod, Chvalšiny, Horní Třebonín, Velešín, Nové Hrady, Trhové Sviny, Borovany, Vlachovo Březí, Strunkovice nad Blanicí, Vodňany, Netolice, Soběslav, Sedlec, Hluboká nad Vltavou, Dubné, Kvítkovice, Mirovice, Milevsko, Strýčice, Břilice, Branná, Jindřichův Hradec, Dírná, Dráchov, Štěkeň, Volyně, Balkova Lhota

V programu občanské vědy Čapí hnízda sledují ornitologové průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni se podle Gabriely Dobruské z České společnosti ornitologické, koordinátorky programu Čapí hnízda zapojilo neuvěřitelných 699 spolupracovníků. "Zvýšený zájem spojujeme s omezením cestování v loňském roce. Více lidí zůstávalo v Česku a své výlety oživovali pozorováním čápů,“ domnívá se Dobruská.

Čápi na hnízdě v Dubném. Ilustrační foto.
Podívejte se, kam už přilétli čápi, kroužky čtou i z obřadní síně

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl.

Jak informoval zoolog Ondřej Kott z táborské zoo, nejprve přilétá samec a věnuje se nezbytné údržbě hnízda po zimě. "Po pár týdnech, někdy jsou to ale jen dny, přilétá samička," uvedl.

Čápi se vrátili i do svého hnízda v Malontech, kde díky kamerám mohou zájemci sledovat, co se u čápů doma děje.
Čápi se vrátili na Krumlovsko. V Chlumu na ně čeká nové bydlení

Jako obyvatel Plané nad Lužnicí má od dětství velkou výhodu, z okna dobrý a blízký výhled na zdejší regionálně známé hnízdo čápů bílých. "Jejich každoroční přílet z Afriky je myslím pro všechny Plaňáky symbolem začátku nového období," míní Ondřej Kott.

Mají vítací rituál

Samička letos přiletěla shodou okolností v den 90. narozenin jeho babičky Evy. Loni se samec vrátil až 2.dubna a samička se na komíně objevila 5. dubna. "Přílet je vždy doprovázen vítacím rituálem, čápi k sobě přiklání krky a křídla. Chvílemi to skutečně vypadá, že se oba jedinci objímají. Rituál doprovází hlasité klapání zobáky," popsal Ondřej Kott.

Kdykoliv se tento zvuk z lihovarského komína poprvé roznese po okolí, teprve tehdy pro něj začíná opravdové jaro. "Chování, které následuje ihned po příletu je skutečně unikátní a působivé a nenechám si ho ujít. Posadím se vždy na židli pod starou třešeň u nás na zahradě a čápy, zpravidla před západem slunce, pozoruji," prozradil.

Trojčata jsou maximum

Samec se pár dní před příletem samičky věnuje nutné opravě hnízda po zimě, páření nastává zpravidla již velmi brzy po prvním setkání partnerů. "Dva poslední roky po sobě měli plánští čápi tři mláďata, což je vždy takové prostorové maximum. Poměrně dlouhou dobu, než se mladí naučí létat, je pak na komíně pět čápů," upřesnil zoolog z Plané nad Lužnicí.

Nastávají ale i roky, kdy pár žádné mladé neodchová, rizikové jsou podle jeho slov zejména jarní ochlazení spojená s deštěm, která přichází v květnu. "Někdy se stane, že jen pár dní po vylíhnutí stará mláďata prochladnou a uhynou. Čápi jsou jedním ze synonym našeho města a myslím si, že většina Plaňáků si Planou bez nich už představit nedovede," uzavřel Ondřej Kott.

Čapí statistika k 1. dubnu 20. hodině v ČR

Počet hnízd 1489

Nekontrolovaných 798 (54 %)

Kontrolovaných 691 (46 %)

Obsazených 297 (43 %)