Na skok od dálnice, nízké poplatky, velmi dobrá komunikace radnice s podnikateli, slušný objem získaných dotací z EU. Těmito kritérii Písek porazil dalších 16 sledovaných měst Jihočeského kraje.

Kde se byznysu daří nejlépe
1. Písek
2. Prachatice
3. Jindřichův Hradec
11. Soběslav13. Tábor

Soběslav letos obsadila 11. místo, Tábor třinácté. Ten se tak roku 2008 propadl o deset míst, ale oproti loňsku o jedno poposkočil. Soběslav na tom byla špatně v roce 2009, kdy v kraji skončila poslední. Má tedy za sebou velký pokrok.

Jak naznačil starosta Jindřich Bláha, soustředili se především na podnikatelské prostředí. „Tomu jsme se intenzivně věnovali od uzavření Jitony. Podpořili jsme některé místní podnikatele, aby si stavěli nové provozovny, k čemuž jsme jim prodali naše pozemky a zajistili, aby k nim vedly komunikace, kanalizace i vodovod," vyjmenovává.

Největším úspěchem je ale obsazení uvolněných prostor po Jitoně, kde od příštího roku bude pracovat dalších sto nových lidí.
A další podpory podnikání dál hledá. Například v cenách za předzahrádku se Tábor se o první a druhé místo dělí s Pískem, Soběslav s Trhovými Sviny o šesté až sedmé.

„Tady připravujeme novelu, která pronájem veřejných prostor za předzahrádky razantně sníží," ujišťuje starosta Jindřich Bláha.
Zabrat by měl i Tábor. „V oblasti hodnocení podnikatelského prostředí obsadil až patnáctou příčku. Pozitivní ale je, že má třetí nejvyšší průměrné mzdy v kraji," vybrala z výsledků testu Kristína Dobešová

Starosta Jiří Fišer v tomto směru chce konečně rozjet městskou průmyslovou zónu. Městu totiž sráží body i pomalý růst větších firem. Ve vývoji počtu ekonomických subjektů dokonce zůstal na posledním místě, Soběslav jen o stupínek výš.

„Tábor má totiž handicap, kterým je vysoká cena pracovní síly. To znamená vysoké mzdy, což je sice dobrá zpráva pro lidi, ale špatná pro podnikatele. Teď už ale žádáme o stavební povolení na průmyslovou zónu a máme na ni i nějaké peníze v rozpočtu," říká starosta s tím, že noví zaměstnavatelé se už o místo na konci Vožické ulice zajímají. Jiří Fišer také tvrdí, že v horizontu několika let bude existovat i napojení průmyslové zóny na dálnici.

Zajímavé je, že v kritériu napojení na dálnici Tábor obsadil horší místo než Písek. A na ocas hodnocení ho posílá i kvalita ovzduší, které dlouhodobě překračuje povolené limity polétavého prachu. Nové vedení radnici si proto dalo do koaliční dohody závazek, že hodlá pokračovat v práci na studii, jež by ukázala, zda má Tábor vyjít cestou nízkoemisních zón. Do oblasti zlepšování životního prostředí pak řadí podporu energeticky a ekologicky šetrných způsobů vytápění u menších odběratelů.

Dobré umístění – 3. místo si Tábor získal v počtu lékařů, třetí až čtvrté získal za průměrný plat, zatímco Písek se dostal až na 13. – 14. místo.

Sledování 205 obcí

Absolutní jedničku, ale jedinou, Tábor dostal za čerpání peněz z Evropské unie. V tomto kritériu se Soběslav propadla na poslední místo.
„Hodnocení vychází z posledního období, kdy jsme potřebovali dotaci na rekonstrukci náměstí, ale nebyl k tomu vypsaný vhodný dotační titul, tak jsme peníze nečerpali," zdůvodňuje starosta Jindřich Bláha.

Výzkum Město pro byznys, který již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města, zpracovala agentura Datank. Z Jihočeského kraje je do projektu dostalo 17 měst.