Díky ní lidé spatří někdejší vězeňské cely, navštíví novou galerii, opravený rajský dvůr i novou badatelnu. Stavba také získá nová okna, fasády i střechu.

Na náměstí Mikuláše z Husi stojí bývalý augustiniánský klášter. Dnes na jeho místě nalezneme kostel Narození Panny Marie a Husitské muzeum.

Podle ředitele Husitského muzea v Táboře Jakuba Smrčky se veřejnost do prostor, které dříve sloužily jako klášter a posléze jako věznice, podívá v sobotu 22. června. V tento den se koná slavnostní otevření. Návštěvníci se můžou těšit na opravený rajský dvůr a nově zpřístupněný ambit s galerií.

„Galerii jsme si zprvu ani nedovedli představit, až když se odstranily staré příčky, tak nás napadlo tohle využití,“ dodal Jakub Smrčka.

„Na ukázku tu máme také tři autentické vězeňské cely,“ poznamenal. Nahlédnout do cel vězení, které tu fungovalo od 19. století do roku 1949, bude možné v otevírací době galerie.

Zájemce o historii nadchne nová badatelna a nové vybavení a uspořádání knihovny. Do badatelny se dostanou i hendikepovaní. Podařilo se totiž vybudovat výtah. Rekonstrukci neunikl ani přednáškový sál.