VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalá škola dělá Horusickým vrásky

Veselí nad Lužnicí, Horusice - Veselí se pokouší budovu i s pozemky prodat. To se nedaří a škola rychle chátrá.

20.7.2009
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Deník

Nejlepší by bylo, kdyby se tu udělaly byty, míní předseda horusického osadního výboru Stanislav Rešl. Jestli se totiž s budovou bývalé školy nezačne rychle něco dělat, spadne lidem na hlavu.

„Podle mě se na to nějak zapomnělo. Já to přitom vnímám jako velký problém, a to hlavně z bezpečnostních důvodů,“ naznačil Rešl.

Budova je v majetku města Veselí nad Lužnicí. Děti už v ní nejsou léta, a loni tu skončila i místní knihovna. Do čtyř let by mohla začít opadávat omítka, uvnitř už se objevují praskliny. Problém je v tom, že hned u stavby je dětské hřiště.

Horusická škola přitom už jednoho kupce měla. Před čtyřmi lety tu chtěl zájemce vybudovat hotel pro cyklisty. Budova však byla ke koupi bez pozemků, a tak si to kupec rozmyslel.

„Loni jsme vyvěsili záměr prodat budovu i s přilehlými pozemky. Bohužel se nikdo nepřihlásil,“ sdělil místostarosta Veselí Václav Matějů.
I o přeměnu školy v bytovku se uvažovalo. Město si na to nechalo dokonce zhotovit projekt.

„Ukázalo se, že by to bylo příliš nákladné. Řešení by bylo, kdyby se objevil vhodný dotační titul, kterého bychom využili,“ dodal místostarosta. „Kdybychom platili rekonstrukci jen ze svého, chyběly by nám peníze na spolufinancování jiných projektů a ohrozilo by to jejich realizaci.“
Škola zatím ale chátrá dál. „Ztrácí se tu život. Byty by přilákaly nebo udržely mladé lidi. Kdyby si tam někdo otevřel krámeček, bylo by to také hezké. Před rokem jsme přišli i o hospodu,“ povzdechl si Rešl.

Povinností vlastníka nemovitosti je zabezpečit ji tak, aby nikoho neohrožovala. Pokud se město budovy rychle nezbaví nebo ji neopraví, bude do ní muset začít sypat peníze.

„V prvním kroku znovu zkusíme školu nabídnout k prodeji. Souběžně zmapujeme rozsah nezbytných údržbářských prací,“ zhodnotil místostarosta.
Radnice je přitom ochotna nabídnout nemovitost za velmi příznivou cenu. Zbavila by se tak totiž majetku, pro který nemá v jeho současné podobě využití.

Když se ale podaří horusickou školu prodat, vyvstane tu nový problém. Současné dětské hřiště leží na jednom z přilehlých pozemků.

Zastupitelstvo města už schválilo vyčlenění peněz na pořízení nových atrakcí do ploch pro volnočasové aktivity, které by měly sloužit především pro hraní dětí a pro odpočinek maminek s kojenci v kočárcích.

„S takovouto plochou počítáme i v Horusicích. Pokud by došlo k prodeji budovy bývalé školy, přemístili bychom dětské hřiště na jinou vhodnou plochu v Horusicích,“ uvedl místostarosta.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

20.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení