Škola ve Smilových Horách byla oblíbená a hojně navštěvovaná. Nyní je její budova prázdná, chybí totiž žáci. Obec ale nelení a chce objekt přebudovat tak, aby neležel ladem.

Škola se může pochlubit zhruba 646 metry čtverečními a dobrou kondicí.
„Chceme tam udělat ubytování pro 21 lidí tak, aby se dal ubytovat například celý autobus turistů či sportovní oddíl. Součástí by mělo být fitcentrum, relaxační centrum a sauna. Cílem je objekt využít,“ popisuje starosta Josef Dvořák.

Obec už má zpracovaný projekt. Úpravy prostor by vyšly na devět milionů korun. Do teď si místní dělali opravy objektu sami. Míří ale výš.
„Budova sice není v ideálním stavu, ale ne v neopravitelném. Upravit se budou muset elektrické rozvody, vodovod, sociální zařízení a další. Už dvakrát jsme žádali o granty, nyní budeme žádat potřetí,“ říká starosta.

Smilovy Hory mají podle něj co nabídnout. Nedaleko je hrad Kámen i Chýnovská jeskyně, kam je možné si udělat výlet. Jsou tu funkční cyklostezky, v zimě návštěvníci mohou využít běžeckých tras.
„Rekreační program je solidně připravený. Letos dokonce máme sněžný skútr, takže se lidé mohou těšit na upravené stopy. Ve škole bychom rádi zřídili také občerstvení pro krátká zastavení,“ přihazuje do nabídky Dvořák.
Číslo popisné 37 tak má štěstí. Zřejmě bude smysluplně využité.
První zmínka o školství ve Smilových Horách je zapsána do roku 1677. Následuje rok 1779, kdy byla obnovena stará škola. Nová budova školy však stojí až od roku 1864.

V prvních letech učil mládež Josef Obecovský. Jako osobní podučitel působil 33 let, kdy vyučoval veskrze sám. Při tom nebyl nijak zvláště literárně ani hudebně vzdělán, byl však poctivý, pilný a zdvořilý. Nakonec odešel na filiálku ve Zduchovicích u Kamýku.

Kvůli špatnému stavu staré školní budovy probíhala výuka až do postavení nového objektu v rodinném domě. Jednání o výstavbě nové školy popisuje kronikář jako nekonečné. Velkou zásluhu na uvedení věcí do pohybu měl podle všeho smilohorský farář Ludvík Koštialovský, který jezdil do Tábora přemlouvat úřady. Patronem školy se stal strahovský opat Jarolím Zeidler, který daroval na stavbu 3000 zlatých a stavební místo. To kdysi bývalo rybníkem, do něhož se stahovala voda z návsi. Výstavba začala v roce 1864 a vedl ji statkář Emanuel Kletečka - dle kroniky, ku spokojenosti úřadů i občanů. Chváleny jsou zejména tesařské a zednické práce. Škola vyšla na 10 000 zlatých. Postavená byla za neuvěřitelného zhruba půl roku a hned došlo k ustavení školního výboru. Učitel tehdy dostával jako odměnu pole u školy k užívání, šest věder piva, stejné množství sáhů dříví a 22 zlatých. Rok po otevření škola praskala ve švech.

„Nedávno jsme oslavili 120 let založení. Na prvním stupni jsme měli úžasného řídícího, hrál divadlo, na než jsme chodili. Na druhém stupni byl řiditelem takový „Mičurin“. Starali jsme se o zahrádku a dokonce jsme vyhráli regionální zahrádkářskou soutěž. Ale to víte, zlobit jsme také uměli,“ vzpomíná Miloslava Vítková, která školu do roku 1954 osm let navštěvovala.

Studenti školu opustili před deseti lety. „Už ji navštěvovalo pouze devět žáků. Nedostali jsme proto povolení pokračovat. Nyní dojíždějí do škol v Pacově a Mladé Vožici,“ vysvětlil starosta Josef Dvořák černou školskou kapitolu obce.
„Jsme z toho smutní. Starosta školu držel, co to jen šlo. Je to škoda i pro děti. Dojíždění krátí šestiletým žáčkům mládí a rodičům přidělává starosti s jejich doprovázením. Obec měla kostel, školu a hospodu, to byly cenné věci! To už dnes skoro nikdo němá,“ uzavírá Vítková.

David Peltán