Soběslavští letos rozjeli už druhou etapu prodeje. S privatizací ale začali již v polovině 90. let, kdy se cena metru čtverečního pohybovala kolem 2000 korun. V současné době se dostala do rozmezí tří až čtyř tisíc. Ve vlastnictví města by mělo zůstat jen 180 bytů.
Také Veselští mají za sebou dvě vlny. V té první z 90. let prodali šest bytových domů. O pár let později, v roce 1998, odstartovali další prodeje, ale nezdařená privatizace se táhne dodnes. O domy již není zájem. Metr čtvereční ve veselském paneláku je za 6500 Kč.
„Z této nepovedené privatizace nám byty zbyly. Nyní jich máme čtyři sta dvacet tři a do tří let plánujeme jejich celkovou rekonstrukci,“ uvedl starosta Veselí Jaromír Novák.
Bechyně s převodem do soukromých rukou přišla před pěti lety. Privatizace se rodila ve velkých bolestech, ale je úspěšná. Do seznamu město zařadilo 489 bytů, z nichž zbývá prodat šedesát jeden byt. Do pokladny města již přišlo 56,5 milionu korun. Pro vlastní potřeby si Bechyně ponechá celkem 833 bytů.
Starosti s privatizací neměla pouze Planá nad Lužnicí. Své byty nájemníkům odprodaly podniky jako Silon nebo Madeta. V majetku Plané je v současnosti padesát nových bytů, které ale do privatizace nazařazeny nejsou.
Od 140 až do 270 000 korun byly k mání byty v Chýnově. „Dva byty jsme dokonce prodali za 750 tisíc. Nyní si držíme tři bytové domy se stovkou bytů,“ upřesnil chýnovský starosta Pavel Eybert.
Sezimovo Ústí prodalo první byty v roce 1997. Za metr podlahové plochy zaplatili lidé 2500 korun. O čtyři roky později se cena zvedla na 3600 Kč, poté na 4600 a pro příští rok je stanovena na 5300 korun. Jak za radnici uvedl Miroslav Nosek, lidé si odkoupili zhruba pět set bytů. „Kupujícím může být nájemník, jeho přímý příbuzný nebo sourozenec či druhý z manželů,“ upřesnil Nosek. Zhruba 70 bytů na své vlastníky ještě čeká.