V Táboře se zdražení nejvíce dotkne nejlevnějších bytů

Tábor u bytů bývalé první kategorie zvyšuje o 24,4 procenta, přičemž i nadále zůstává sleva na metru u bytů, jejichž uživatelé vedle nájemného splácejí i termoventily. S největším zdražením musejí počítat lidé z nejméně kvalitních bytů, těm cena metru vzroste o 50,9 procenta. U bytů druhé a třetí kategorie pak o 33,8 a 38,7 procenta. „Získané peníze se ale budou vracet do oprav a údržby domů,“ slibuje místostarosta Martin Jirovský.

Až na strop

Také veselští radní odsouhlasili nejvyšší zdražení. U první kategorie se cena metru z letošních 17,68 korun dostane na 20,23 korun, tedy o 14,4 procenta. „Už dříve jsme na bytové komisi i v radě probírali, jaké je optimální nájemné a předpokládáme, že by mělo být mezi třiceti až pětatřiceti korunami,“ naznačil starosta Jaromír Novák, kam by se ceny měly postupem času měly dostat. Ty současné nedovolují realizovat potřebné modernizace. „Rádi bychom společně s vlastníky bytů měnili postupně vzhled domů a zaměřili se i na zateplení a výměnu oken. Také bychom mohli vybudovat nástavby na některých střechách,“ dodal Novák. Komerční cena se ve Veselí pohybuje kolem šedesáti korun za m².
Vožici předpis umožňuje zdražení o 16 a 25 procent. V bytech první kategorie cena metru vzroste o 16 procent, od prvního ledna tedy na 19,60 korun, v druhé kategorii za každý metr nájemník zaplatí místo 13,57 nově 16,96 korun.
„Řada bytů je privatizována, takže zdražení se dotkne deseti až patnácti procent obyvatel města, protože ostatní již bydlí ve svém,“ upřesnil včera starosta Jaroslav Větrovský.

Vratná investice

Rovněž Mladovožičtí se drží zásady, že veškeré vybrané peníze se budou vracet zpět do bytového fondu. „Jestliže víc vybereme, budeme do bytů víc investovat,“ naznačil starosta.
Bytová správa města Soběslavi má ve své péči 259 bytů bývalé první kategorie a 27 bytů kategorií nižších. „Získané finance použijeme pouze na následnou údržbu bytů,“ oznámil její šéf Václav Pekárek. Soběslavská radnice při zdražování nájemného taktéž využila nejvyššího možného stropu a metr čtvereční bytu první kategorie zdraží o 16,1 procenta, tedy z původních 16,94 na 19,67 korun. „V bytě s běžnou obytnou plochou šedesát pět metrů čtverečních vychází zdražení v průměru asi na 177 korun měsíčně,“ propočítal Pekárek. Byty nižší kategorie podraží znatelně více, o 40,5 procenta z 8,59 na 12,07 korun.