Proč se už v Táboře topí? Diskuze na toto téma se začala rozvíjet v pátek na sociálních sítích, když Bytes ve čtvrtek svým odběratelům poprvé po letní pauze ohřál radiátory.

Někdo se bojí, že je moc brzy a hodně protopí, jiní jsou rádi, protože už jim v bytech bylo chladno. „Jen ať přitopí, abychom tu nemrzli," kvituje vlažné topení Karel Kamba (83) z Buzulucké ulice na Pražském Sídlišti. Také na druhém konci Tábora, na Sídlišti nad Lužnicí by se Jana Horáčková z Budapešťské ulice už ráda zahřála. „Zatím jsem si nevšimla, jestli topí, protože nám vyměňují okna, tak je v bytě chladno. Klidně ať teplo pustí, večer bych ho snesla," těší se na pár stupňů navíc.

Jak včera uvedl jednatel společnosti Bytes Bohuš Móri, podle tabulek topná sezona již začala prvního září. Z nich také pro ně vyplývá povinnost, kdy poprvé lidem poslat do bytů teplo.

„Když se teploty dva dny po sobě drží pod třináct stupňů, začínáme temperovat. Je to naše povinnost, ale protože na venkovní teploty reagují čidla, budou zase dny, kdy zůstanou radiátory studené," ujišťuje a dodává, že jsou v kontaktu i s předsedy společenství vlastníků bytů, kteří si sami řekli, že s otevřením kohoutů souhlasí.

„Někteří nejdřív nechtěli a potom nám v pátek volali, ať jim taky zatopíme," dodal Bohuš Móri.

Kolik kdy bylo
Hodnoty teplot dodává Bytesu Leon Polívka z Náchoda.

Kolik bylo:
Úterý 10. září 12,2°C
Středa 11. září 12,2°C
Čtvrtek 12. září 10,3°C
Pátek 13. září 11,7°C
Sobota 14. září 14,1°C
Neděle 15. září 14,7°C

Táborský Bytes tedy dává lidem ze zprivatizovaných domů vybrat. Pokud se zavlažením nebudou souhlasit, radiátory zůstanou studené.
„Nezačali jsme totiž zavlažovat kvůli ziskům, ale jen kvůli klimatickým podmínkám," říká za distributora tepla nakoupeného v teplárně Bohuš Móri.

To Bechyňští zatím svůj organismus otužují. Zdejší Bytenes na venkovní teploty moc nehledí. Jednatel Miroslav Král přiznává, že s topením ještě nezačali, ale již to plánují. Právě dnes by se měla dodávka rozběhnout.

„Dáme již signál výrobci, protože pár lidí se již ozvalo. Zavlažovat budeme hlavně ráno a večer," říká šéf Bytenesu. Ráda se ohřeje například Milena Kuchválková ze sídliště Na Libuši. „Dopoledne jsem vařila, tak to ještě docela šlo, ale potom jsem si už musela vzít svetr. Ještě to není tak hrozné, ale když večer přitopí, bude to příjemné," těší se devětasedmdesátiletá žena.

Odolává také ještě Josef Simandl z Velkého Ježova, který bydlí ve svém domku.„Ještě jsem nepřitápěl, ale tento týden už asi začnu. Hlavně večer, přes den jsem v pohybu, to ještě jde."

Kdy se topí
Sezona začíná 1. září a topit se začíná, když dva dny po sobě klesne venkovní teplota pod 13 stupňů
Konec sezony je 31. května, pokud se ale teploty šplhají vysoko, topit se přestává.
Letos táborský Bytes dle přání přitápěl ale i v červnu

Zůstanou opět bez teplé vody?

Veselí nad Lužnicí - AMRA znovu dluží stovky tisíc za energie

Téměř půl milionu. Tolik dluží městu majitel pěti panelových domů ze sídliště U Zastávky. Společnost AMRA sice zálohy na energie od svých nájemníků vybere, na městský účet je ale už neodvádí.

Naposledy se tak stalo na konci května. Firma má lhůtu ke splacení ještě pár dnů. Poté se lidé zřejmě znovu budou muset obejít bez teplé vody.

„Dosud ještě nemáme na účtu uhrazené zálohy za červen a srpen. AMRA slíbila, že peníze zaplatí co nejdříve," doufá v dodržení slova jednatel Veselských služeb Jaroslav Benda.

Pokud sumu nepošlou do týdne, bude se následným postupem zabývat i radnice. Variant je několik. Například zástavní právo na byty, které AMRA vlastní, v horším případě nájemníkům opět nepoteče teplá voda a v bytech se nebude topit.

„Co máme dělat. Jednání nikam nevedou. Navíc, že za nás neodvedla zálohy, se dozvídám od vás. Město nás o aktualitách neinformuje," sdělil za nájemníky skepticky Miroslav Pršala, člen Sdružení na ochranu nájemníků.

Podepsali novou smlouvu

V červnu sdružení vyvolalo jednání mezi Veselskými službami a AMROU. Nikdo z jejích zástupců ale na schůzku nepřijel. „Tehdejší starosta Jaromír Novák nám slíbil, že pokud firma nesloží dvě splátky záloh najednou, novou smlouvu s ní už nepodepíší. Peníze ale zřejmě zaplatila," dodal Miroslav Pršala.

Je přesvědčen, že na konci května AMRA dluh uhradila na nátlak médií. „Od té doby se nic nezlepšilo. Jsme jen rukojmí mezi firmou a Veselskými službami," myslí si.

Vyjádření druhé strany se nám včera sehnat nepodařilo. Jan Kodádek z právní kanceláře Seddons, která AMRU zastupuje, měl dovolenou a správkyně domů Pavla Rodenová neměla na odpověď čas.

„Je to nerovný boj. Nájemné pravidelně platíme a bydlet tu chceme. Když bude nejhůř, tak se odstěhujeme. Někteří lidé ale nemají kam jít. S těmi to bude horší," zdůraznila obyvatelka jednoho z paneláků Jana Lišková.

Mrzí ji, že Veselské služby ani město nájemníkům neřeknou v předstihu, že zavřou teplo. „Když se tak stalo naposledy, měli jsme jen nalepený lístek na vchodových dveřích. Tehdy jsme byli bez teplé vody tři dny," povzdechla si.

Město má s vlastníkem domů smlouvu jen do konce letošního roku. Je tedy pravděpodobné, že od ledna by se mohla změnit forma provozování. „Uvažujeme o tom, že by se do toho mohlo zapojit bytové družstvo a mohlo by vzniknout společenství vlastníků," nastínil Jaroslav Benda.