Úspora při nákupu tepla vedla Bytes, spravující tepelné hospodářství Tábora, k vyhlášení soutěže na dalšího dodavatele této energie.

Podle slov jednatele Ondřeje Semeráka mu svěří dvě lokality: Ústecké předměstí a sídliště Nad Lužnicí. Hrát, ale i o ně přijít, může i Teplárna Tábor (TTA), jejíž téměř polovinu akcií bude držet právě Bytes. Předseda představenstva TTA Miloslav Holba kroku Bytesu příliš nerozumí.

„Až mi ukážete druhý příklad, kdy městská společnost vyhlašuje tendr na dodávku, kterou zajišťuje vlastní dceřinou společností, tak vám řeknu, že to je normální,“ zareagoval.

Velkým soupeřem bude pro TTA sousední plánská, která již před několika lety projevila o tyto lokality zájem a nabízela městu příznivější cenu, než za jakou nakupuje od TTA.

Svěřit plánské teplárně vytápění části Tábora z volné ruky mu ale pravidla nedovolila. Z výhodnější ceny by měli jednou profitovat všichni odběratelé Bytesu.

„Bytesu snížíme náklady u nákupu, a tím budeme moci všem našim odběratelům postupně snižovat cenu,“ potvrdil Ondřej Semerák. Předpokládá, že do budoucna by mohli vyhlásit soutěž na další lokality. Cílem je stlačit giga joulu na 600 korun, tedy o 72 koruny méně než nyní.Odmítá, že by zakázku šili na míru C Energy z Plané nad Lužnicí. „Objevit se může kdokoli jiný, byť zatím v aglomeraci nemá svůj zdroj, ale bude ochotný ho vybudovat. Jde totiž o lukrativní zakázku, Bytes od něj ročně odebere zhruba 105 tisíc GJ, přičemž tendr hovoří o 20 letech,“ dodává jednatel Bytesu. Zmíněný objem představuje zhruba polovinu současného nákupu od TTA. O vítězi rozhodne cena a první takto dodávané teplo začne proudit na Nový rok 2020.

Ředitel táborské teplárny Tomáš Paur je přesvědčený, že se do soutěže přihlásí. Pro firmu by totiž ztráta dvou velkých lokalit znamenala snížení zisku při zachování stejných nákladů na výrobu. „O náklady by se dělilo méně odběratelů, což by znamenalo zdražení. Proto je chování společného akcionáře neobvyklé a překvapilo mne. Navíc, když jsem četl vyjádření pana starosty Fišera, že chce zachovat centrální vytápění, a pak ho chtějí kouskovat,“ reagoval ředitel Tomáš Paur.

Podle Jiřího Fišera centrální zásobování teplem (CZT) nenaruší, pouze může jít ještě z druhého zdroje. Na druhé straně souhlasí s interpretací, že systémem oslabí ekonomiku vlastní teplárny.

„My jsme ale povinni zajistit konkurenceschopné dodávky tepla do soustavy CZT, a to je možné jen výběrovým řízením. Ano, může se stát, že Teplárna Tábor nebude mít na obchodě s teplem už takový podíl, ale my to celé nemůžeme uměle udržovat za cenu toho, že lidé budou platit drahé teplo, když je jiný, cenově konkurenceschopný zdroj. To je dlouhodobě neudržitelná strategie,“ reagoval na výtky starosta Tábora.

Každého nového hráče na poli tepla čekají na startu gigantické investice. S oběma sídlišti bude muset svůj zdroj propojit a případný dosud v aglomeraci neetablovaný výrobce jej dokonce i vybudovat. V tomto by mohla mít výhodu právě táborská teplárna, jejíž parovod už do obou míst vede.

Výsledek řízení chce jednatel Bytesu znát na konci srpna.