Dvě totálně vyhořelé zásuvky během tří let. Naštěstí byli Škodovi pokaždé doma. Jinak by jim byt, který mají pronajatý od města, vyhořel. A to zdaleka nejsou jediní.

„Nedávno začala hořet zásuvka v hale a před třemi lety se úplně rozžhavila doběla jedna v kuchyni. Jaké štěstí, že jsme byli zrovna doma,“ podělil se o své zkušenosti Jaroslav Škoda.
A jaké překvapení zažili například jeho sousedé, kteří si předělávali koupelnu. Kabely byly na střeše umakartového jádra jen položené bez ladu a skladu v chuchvalcích prachu.

„Problém je v tom, že město nedělá revize. Už jsem o tom na Bytesu několikrát jednal, protože z vlastní zkušenosti vím, jak to v městských bytech s elektroinstalací vypadá. Bohužel se zatím stále nic neděje,“ tvrdí předseda rady Sdružení elektrotechnika při Jihočeské hospodářské komoře Miroslav Borůvka.
Profesní sdružení vzniklo před půl rokem právě s cílem chránit uživatele a spotřebitele. Kromě toho je podle Borůvky zapotřebí osvěta. Lidé by měli vědět, na co si mají dávat pozor, jak mají sami sebe chránit a kdy je zapotřebí tlačit na pilu. Jako třeba v případě Bytesu.

„Dokud se něco nestane, lidé si neuvědomují, že by mohli být v ohrožení. Další problém vidím i v tom, že co Čech, to kutil. Elektrice rozumí každý. Takže jsme dost často svědky neodborných zásahů samotných nájemníků, ale odpovědnost nikdo nést nechce,“ upozornil Borůvka.
K nápravě ale v nejbližší době nedojde. „Provádíme pravidelné revize ve společných prostorech. V jednotlivých bytech se skutečně nedělají a zatím to ani není na pořadu dne,“ reagoval šéf Bytesu Bohuš Móri.

Kuchyně je kosmickou lodí

Předseda profesního Sdružení elektrotechnika Miroslav Borůvka má ze své vlastní praxe hodně zkušeností se stavem elektroinstalace i v městských bytech.

V jakém stavu je podle vás elektroinstalace ve většině městských bytů?
Elektroinstalace v těchto bytech je z doby, kdy se paneláky stavěly. To znamená dvacet, třicet let stará, což už je za hranicí životnosti. Vesměs je všechno v hliníku. A hliníkové vodiče, jak stárnou, jsou stále křehčí a rozpadá se jejich materiálová struktura a mění se jejich vlastnosti. Kvůli tomu se stávají větším odporem pro elektron a začínají se zahřívat. V místě, kde je třeba ostrý ohyb, může dojít k přerušení vodiče a způsobení zkratů.

Jaké nebezpečí tedy může nájemníkům hrozit?
V tom nejhorším případě může dojít k požáru. A to nejen v souvislosti s vodiči. Dalším problémem jsou jističe, které by měly chránit obvod před přepětím a případně zahořením. I ty jsou na pokraji životnosti a mohou přestat plnit svoji ochranou funkci. A znovu se můžeme dostat do situace, že začne hořet.

Nesouvisí problémy také s tím, že lidé dnes využívají daleko více spotřebičů než před třiceti lety?
To určitě. Když člověk přijde do kuchyně, tak to je malá kosmická loď. Rychlovarná konvice, friťák, mikrovlnná trouba, topinkovače, to jsou všechno spotřebiče, které mají velký příkon. Tím pádem dochází opět k přetěžování celé elektroinstalace. Funkční jistič vyhodí pojistky. Když ale přestane svoji funkci plnit, může dojít k přetížení a znovu hrozí požár.

Co tedy mohou dělat sami nájemníci? Co byste jim poradil?
Měli by se víc zajímat. V případě nájemníků městských bytů tlačit na Bytes, aby to nějak řešil. My s ním budeme samozřejmě jednat i nadále, ale pokud na něj budou naléhat i sami lidé, bude to mít podle mne větší efekt. A hlavně bych lidem radil, aby se sami nepouštěli do oprav.