Rodičům z Mladovožicka, kteří chtějí příští rok zapsat své děti do mateřské školy, se blýská na lepší časy. Od příštího roku přibude ještě jedna třída.„Vybudujeme ji v prostorách základní školy z uvolněného služebního bytu," sdělil starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.

Poznamenal, že zde několik let bydlel nájemník, který měl smlouvu o pronájmu na dobu určitou. Letos mu končí k poslednímu září. Až se úplně odstěhuje a byt vyprázdní, začne firma se stavebními pracemi.

Jak starosta poznamenal, předělat byt na jednu třídu mateřinky bude znamenat sáhnout do prostorových a dispozičních úprav.

„Poté zde vznikne místo pro další dvacet dětí. To, že máme převis, je výsledkem toho, že se k nám stěhují mladí lidé a zakládají zde rodiny," konstatoval Jaroslav Větrovský s odkazem na předcházející kroky. V posledních letech totiž město vytvořilo přibližně čtyřicet stavebních parcel. O všechny projevili zájem noví majitelé.

Kolik budou stavební práce stát, zatím starosta neví. Radnici napoví až zpracovaná projektová dokumentace.

Otevřou již v lednu

V nové třídě mladovožické mateřské školy by si malé děti mohly začít hrát již v lednu příštího roku. Zatím mají nováčci za sebou teprve zápis.

„Rodiče měli zájem zapsat celkem jednapadesát dětí. Všechny jsme je pochopitelně přijmout do školky nemohli, i když do první třídy odešlo třiadvacet dětí," vysvětlila Hana Váchová, ředitelka základní školy, pod níž mateřinka od minulého roku spadá. V současné době má zařízení kapacitu 127 dětí.

Přednost, tedy souhlasné ano, slyšely v první řadě ty, které mají trvalé bydliště v Mladé Vožici. Dalším kritériem byl věk malých školáků. Čím bylo dítě starší, tím větší šanci mělo. To se však netýkalo předškoláků, kteří jsou přijati automaticky. Celkem zde tedy od září nastoupí dvaadvacet dětí.

O tom, jak je těžké umístit ratolest do mateřinky, může vyprávět Michaela Dvořáková (31) z Tábora. U zápisu byla s malou Klárkou zatím jen jednou. „Body nám vzalo hlavně to, že máme doma ještě miminko a já jste tedy ještě na mateřské," sdělila.

Museli přistavovat

Kapacitu kvůli zvyšujícímu se počtu dětí museli navýšit také v Plané nad Lužnicí. Aby se jich sem vešlo co nejvíce a maminky ze školky neodcházely s nepořízenou, rozšířili MŠ Pohádku o přístavbu.

Díky té mohlo minulý rok po letních prázdninách nastoupit o čtyřicet dětí více. Zvýšila se tak šance přijetí nejen pro místní školáčky, ale i pro ty, kteří bydlí ve spádových obcích. Paní učitelky se tak starají o osmdesátku dětí.