Osud ho obdařil příjmením Tabor. A tak se pětadvacetiletý mladík vydal do jižních Čech, aby prozkoumal taje města, jehož je jmenovcem.

Společnost Michalu Taborovi dělal jeho český spolužák Karel Světnička. „Michal je můj kolega z Jagellonské univerzity v Krakowě a už delší dobu jsme se domlouvali, že by bylo fajn Tábor společně navštívit,“ říká Světnička, který mladého pana Tabora doprovází na jeho návštěvě v Čechách.

„Jsem nesmírně rád, že jsem se sem konečně dostal, už nějaký čas jsem cestu do Tábora plánoval, ale vždycky mi do toho něco přišlo,“ podotýká Michal Tabor. Jelikož je jedním z jeho studijních oborů archeologie, zajímá Michala nejvíce historie husitského města.

Další příčinou návštěvy byl také fakt, že v polských luzích a hájích byste město s podobným názvem hledali marně. „My nemáme žádné město, které by se takto jmenovalo, ale existuje tam malá vesnička s podobným názvem, který však s vaším Táborem nemá vůbec nic společného,“ dodává Michal.

O existenci Tábora věděl pětadvacetiletý mladík ještě před samotnou návštěvou. Stručnou historii prý probírali na základní škole. „Vím, že toto město založili husité včele s Janem Žižkou,“ chlubí se svými znalostmi polský student. To jsou ale veškeré informace, se kterými do Tábora přijel. Více o městě mu nesdělil ani jeho kolega Karel Světnička, který zde sice již jednou byl, ale historii města a různé zajímavosti jsou pro něho také záhadou.

Z toho důvodu bylo na programu táborské návštěvy Husitské muzeum, katakomby a klášter v Klokotech. „Jsem velmi mile překvapen, Tábor je město s úžasnou historickou atmosférou, nejvíce mne zaujalo Husitské muzeum,“ shrnuje nadšeně návštěvu Michal.

Závěrem tedy můžeme říci, že Michalu Taborovi se splnil sen. Objevil nové místo, poznal nové lidi a rozšířil si obzor ve svém studiu archeologie. Jihočeský Tábor, polského Tabora nezklamal.

Michala Nováčková