Děkujeme, odejděte. Dvě nejsilnější strany, které se střídají u moci, už mladým lidem nevoní. Chtějí změnu. Ve většině případů ale změnu směrem doprava.

„Volby už jsou mezi námi vleklé téma. Hodně o tom mezi sebou debatujeme. Vetšinou negativně o Paroubkovi. Na facebooku už existuje mezi studenty hodně skupin, které jsou zaměřené proti němu, proti ČSSD a komunistům. Mezi studenty, kde se já pohybuji, je ten směr jasně daný. Prostě doprava,“ říká Tereza Majerovičová z Táborského soukromého gymnázia.

Tereza si ale myslí, že na učňovských oborech to může vypadat jinak. „Tam mohou být ovlivněni třeba svými dědečky, pocházejí i z dělnických rodin, kde si říkají, že za komunismu jim bylo lépe.“

Nechci volit nikoho

„Já se k volbám nechystám. Všechny strany jen slibují a pak nic neplní. Je jedno, jestli je to pravice nebo levice. Obě nejsilnější strany už tady vládly a nic nepředvedly. Navíc si myslím, že můj jeden hlas nic nezmůže,“ míní Milan Honsa. Vyučil se v oboru kuchař číšník a nyní si doplňuje vzdělání v podnikání.

„Tohle když si ale řeknou všichni, k volbám nepůjde nikdo,“ oponuje mu jeho spolužák Rizaidin Mukhammetov. Je to Ujgur a v Čechách žije teprve šest let. Nemá ještě naše občanství, takže k volbám nemůže. Kdyby ale mohl, volil by levici. „Levice nabízí, že se o nás postará stát. Pravice preferuje podnikatele. Hlásá, aby se o sebe každý postaral sám. To se mi nezdá spravedlivé,“ míní Rizaidin.

Zároveň tvrdí, že by musela být u moci strana, která by svou práci dělala dobře. „Politici se ale místo toho, aby se snažili něco řešit, perou jak malé děti. Vždyť se podívejte, jak vypadá předvolební kampaň.“

Doprava či doleva?

Kdo tedy volí pravici a kdo preferuje levici či střed? „Myslím si, že inteligentní lidé volí modrou. Paroubek v nich evokuje spjatost s komunisty. A mladí všeobecně komunisty nechtějí,“ je přesvědčen Milan.

Tereza ale ve svém okolí zná i ty, kterým se myšlenky komunismu líbí. „Ony samotné myšlenky nejsou vlastně špatné, jen praxe ukázala, že nejsou realizovatelné.“

Gymnazista Jiří Šimek by prý taky klidně volil sociální demokraty. „Kdo by nestál o dávky a různé sociální výhody? Ale dokážu si spočítat, že když na ně není, tak je dostat prostě nemůžu. A kdo tvrdí opak, tak prostě lže. Řídím se jednoduchou rovnicí. Nikdo nemůže rozdávat peníze, které nemá. Musím tedy volit někoho, kdo peníze bude šetřit.“

Tereza chce volit TOP 09. ODS je podle ní hodně zaměřená na podnikatele a ona nemá podnikání v plánu. „Ani se mi nelíbí, že jim chtějí snižovat daně. Vím, že jsou to jejich peníze, vydělali si je, ale přeci jen si žijí na vysoké noze.“

S tím ale Jirka nesouhlasí. „Ale proč by měli trpět za to, že dokázali něco vybudovat. Proč by měli lidé doplácet na to, že něco dokázali, že si umějí vydělat peníze. Rovná daň je spravedlivá. Demokratický systém dává stejnou šanci všem, aby se, když chtějí, dostali vysoko. Pak by ale měl fungovat dobře právní systém, aby se zabránilo podvodům, krádežím, korupci a podobně. Navíc, když tady budou podnikatelé odvádět daně, budeme se mít dobře všichni. Poroste HDP. ODS ale volit nechci. Je to stará strana, která se už stačila zprofanovat. Od malička se koukám na stejné obličeje a už se na ně koukat nechci.“

Alžběta Kosíková z Táborského soukromého gymnázia dává zatím také přednost TOP 09. Ze stejných důvodů jako Jirka. „ODS je stará strana a jak je veliká, připadá mi zkorumpovaná. Vůbec tady vzniklo hodně nových menších stran, tak bych ráda podporovala nějakou z nich. Ještě si chci před volbami ale projít jednotlivé programy a rozhodnu se podle toho, co se mi bude nejvíc líbit.“

Michal Novotný bydlí ve Veselí nad Lužnicí a v Táboře studuje nástavbu podnikání. Vyučil se kuchařem a číšníkem. V budoucnu plánuje podnikat, proto chce volit pravici. „Ještě to úplně nevím, ale nejspíš budu volit nějakou menší stranu z pravého bloku.“

Volte nové tváře

Volbu často ovlivňují osobnosti, které v čele stran stojí.

„Ještě před tím, než byl v čele ČSSD Paroubek, naše rodina také volila sociální demokracii. Přišlo jim, že jsou zaměřeni na obyčejné lidi. Mě je jasné, že pravice si lépe poradí se státním dluhem, který pořád roste a realizuje nezbytnou důchodovou reformu. Osobně ale preferuji TOP 09. Pan Schvanzenberk mi přijde jako inteligentní člověk s dobrými názory, ale od té doby, co odstoupil pan Topolánek, tak mi už nevadí tolik ani ODS. Pan Nečas mi přijde v pohodě. Měli jsme ho tady na besedě a mluvil hodně rozumně,“ říká Tereza.

Mladé lidi také hodně ovlivňuje prostředí, ve kterém vyrůstají. To ale neznamená, že budou volit to, co jejich rodiče.

„Mě neovlivňují rodiče vůbec. Tedy v tom smyslu, že by řekli, jdi a vol tuhle stranu. Ale v podstatě mě v konečném důsledku ovlivňují hodně. Výchovou, prostředím a tím, jak spolu mluvíme, ale i jak žijí, mě vedou k tomu, abych nad tím sám přemýšlel a pak z toho vyvodil důsledky. My o politice mluvíme doma často. Naše diskuze u televize bývají někdy i dost vášnivé,“ prozradil Jirka.

Populismus? Ne!

Na populistické sliby, jako je například zrušení poplatků u lékaře, mladí neslyší. „Počet důchodců v naší zemi stále roste, takže důchodová reforma je určitě třeba. Jsem i pro platby u doktora. Úlevy bych ale dala dětem a starým lidem,“ říká Alžběta.

Tereza je přesvědčená, že se díky platbě u lékaře zlepší úroveň zdravotnictví. „Já třeba vím, že zdravotníci jsou hodně nedocenění. Ještě tak doktoři, ale moje máma dělá zdravotní sestru, dřou, nezastaví se a berou hrozně málo peněz.“

Když se koukám na pořad Vizita, vidím, jak nákladné jsou některé operace. Stát to nemůže platit, aniž bych jim dal něco navíc. Je to rozhodně na místě,“ soudí Jirka.

Lidí, kteří ale volí sociální demokraty, je hodně. V některých krajích oranžoví jasně vedou. Na to, co k tomu jejich voliče vede, mají mladí svůj názor.
„Teď mi zrovna říkala kamarádka, že je bude volit, protože si prý přečetla jejich program a hrozně se jí líbí to, co slibují. Připadá mi to slepé. Jakoby vůbec nevnímala, že to jsou jen sliby, které nemohou splnit. Jako by vůbec neviděla, jak je to ve skutečnosti,“ reaguje Alžběta.

Jirka přitakává: „Třeba ty spoty. ODS úplně věcně říká, jak jsme na tom a co je třeba udělat. Jiná cesta není. A spoty sociální demokracie jsou plné šťastných lidí, přírody, rodin s dětmi. Paroubek na něm řekne: Rodiče se o mě hezky starali, byli pracovití, já jsem taky pracovitý, mám rád svou ženu Petru a myslím, že byste mě proto měli volit. Žádná informace.“

Tereza je přesvědčená, že důchodci je budou volit, protože chtějí peníze teď a už je nezajímá, co bude za dvacet let. „A já abych se bála, jestli se vůbec kdy důchodu dožiju.“

„A Paroubek tohle vůbec řešit nechce. On sám peníze mít bude a jeho voliči už tou dobou budou mrtví,“ dodala Alžběta.

Reklamní spot Přemluv bábu obletěl republiku. „Mě to přišlo zbytečně vulgární ale jinak dobré. Mohlo to dost dobře působit na ty jednodušší voliče ČSSD. Myslím si ale, že v Čechách nefunguje žádný kult osobností. Že by si někdo řekl, hele ta Isová je borkyně, já jí žeru a když si to myslí ona, taky to tak budu dělat,“ zhodnotil Jirka.

Ale není snad tento spot určen prioritně mladým lidem s pravicovou orientací, aby skutečně šli a přemlouvali svoje prarodiče? Tereza zásadně nesouhlasí. „Já už jsem mluvila se svým dědou před tím spotem a nic se nezměnilo. Akorát jsme se pohádali. Málem jsem byla vyděděná (smích).“


Demokratické volby dávají prostor všem. Můžeme si vybrat. Důležité je ale k volbám vůbec přijít. Alžběta si myslí, že to všichni dlužíme naší zemi. „Děláme to pro sebe. Nadávat na politiky a pak nejít volit, mi připadá fakt hloupé. Rozhodně tam půjdu. I když bych s nějakou stranou nesympatizovala na sto procent, budu prostě volit to nejmenší zlo.“