Už řadu let funguje v jihočeské metropoli parkovací systém, který reguluje stání vozidel v ulicích. Nejprve bylo zpoplatněno náměstí a historické centrum, pak se rozšířily zóny na Lannovu třídu nebo Senovážné náměstí. Naposledy to před dvěma roky byla velká část Pražského předměstí mezi Nádražní ulicí a Pražskou a Rudolfovskou třídou.

Cílem města je jednak regulovat parkování v centru a dále upřednostnit občany dané lokality a místní podnikatele před řidiči dojíždějícími z okolních obcí nebo vzdálenějších částí města.

Podle náměstka primátora Viktora Lavičky se nyní systém rozšíří na další část Pražského předměstí, až k řece Vltavě. Úpravy dopravního značení, například malování modrých zón, které jsou vyhrazené k parkování jen obyvatelům lokality, začne tento týden. „Proto byly už v předstihu v uvedených ulicích osazeny dopravní značky,“ uvedl Viktor Lavička.

Už jen několik týdnů by se proto mělo těžko hledat místo k parkování na budějovickém Pražském předměstí mezi Pražskou třídou a řekou Vltavou. Vedení města zde zahajuje vyznačování takzvaných modrých zón, určených jen pro místní občany či podnikatele. Jak již dříve uvedl pro Deník primátor Jiří Svoboda, cílem rozšíření parkovacích zón je upřednostnit občany města před přespolními řidiči.

Obsazenost území parkujícími je v současnosti i přes sto procent, to znamená, že automobily stojí i tam, kde by neměly. Námitky, které se proti rozšiřování parkovacího systému občas zazní, například s tím, že se jedná o další skrytou daň, jsou spíše ojedinělé. Třeba na Pražském předměstí hodně obyvatel oceňuje, že zavedení zón před dvěma lety hodně uvolnilo ulice a zjednodušilo stání pro místní.

Momentálně se nové dopravní značení týká například Jiráskova nábřeží, Klavíkovy nebo Haškovy ulice a postupovat má na sever k Plzeňské ulici a Strakonické. Novinky zde mají začít platit 1. prosince 2019. Náměstek primátora Viktor Lavička uvedl, že bližší informace lze k rozšiřování parkovacích zón lze najít třeba na webu magistrátu.

V oblasti mezi Pražskou třídou a Vltavou zůstanou i po 1. prosinci 2019, kdy místa se smíšeným režimem, kde také přespolní budou moci zaparkovat za hodinovou sazbu.

Jinak odkazuje většinu dojíždějících řidičů radnice například na záchytné parkoviště v Jírovcově ulici. Tam byla letos navýšena kapacita, takže za mírnou sazbu nabízí 438 míst a ještě bezplatnou dopravu s MHD až do centra města. V příštích letech se počítá i se stavbou parkovacího domu u haly v ulici Na Dlouhé louce.

Informace o rozšíření parkovacích zón v Budějovicích nabízí například web na adrese parkovanicb.cz, nebo kancelář dopravního podniku v IGY.